Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kamenický Šenov

Kamenický Šenov

Město Kamenický Šenov leží v Libereckém kraji, v okrese Česká Lípa, na hranici dvou krajinných celků (Lužických hor a Českého středohoří), které jsou chráněnými krajinnými oblastmi. Nejčastějším cílem letních výletů je v okolí Kamenického Šenova tzv. Panská skála (proslulé čedičové varhany) či skalní ostroh Česká skála. V dolním Šenově se lze zase povozit při proj…

Adresa a kontaktní informace

Město Kamenický Šenov leží v Libereckém kraji, v okrese Česká Lípa, na hranici dvou krajinných celků (Lužických hor a Českého středohoří), které jsou chráněnými krajinnými oblastmi. Nejčastějším cílem letních výletů je v okolí Kamenického Šenova tzv. Panská skála (proslulé čedičové varhany) či skalní ostroh Česká skála. V dolním Šenově se lze zase povozit při projížďce na koni. Ve vybraných termínech vyjíždí i historický vlak po trase Kamenický Šenov – Česká Kamenice. Celé okolí Kamenického Šenova je pak protkáno desítkami kilometrů turistických stezek a tras pro cyklisty. V současné době je budována nová Cyklostezka Varhany, vedoucí zčásti po zrušené železniční trati. V Kamenickém Šenově žije více než 4 100 obyvatel na území o katastrální výměře 10,46 km².

Historie

V písemných pramenech je ves předcházející dnešnímu Šenovu poprvé zmiňována k roku 1352. Založili ji přistěhovaní Lužičtí Srbové, který ji nazvali Sonov. Název prošel mnohými proměnami, až se definitivně uchytilo označení Šenov. V 15. století patřil Kamenický Šenov k panství Hynka Berky z Dubé a od roku 1427 pánům z Vartemberka. Na počátku 17. století pak celé panství zakoupil Radoslav Kinský z Vchynic, jehož rod se významně zasloužil o rozvoj šenovského sklářství. Prvním historicky známým obchodníkem se sklem byl Ondřej Knechtel. Ten cestoval po celé Evropě a značně přispěl ke známosti šenovského skla. Na konci 19. století zde byla postavena první sklářská huť, soustředící svou výrobu především na výrobu lustrů. V té době již zde existovala první odborná sklářská škola na světě.

V roce 1900 byl Kamenický Šenov povýšen na město. Převažovali zde občané německé národnosti, jejichž osud na českém území se zpečetil po skončení druhé světové války.

Co je k vidění

Největším lákadlem pro návštěvníky Kamenického Šenova je sklářské muzeum, které vzniklo v roce 1923 a seznamuje zájemce s historií sklářství i různými výrobními postupy. Z historicky cenných objektů zaujme barokní kostel svatého Jana Křtitele, pocházející z počátku 18. století. V klasicistním stylu byla vystavěna budova radnice.

Zajímavost

V nedaleké obci Nový Oldřichov může zájemce navštívit unikátní Hasičské muzeum.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete