Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Jinočany

Jinočany

Obec Jinočany leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ, nedaleko od hlavního města Prahy. Většina katastrálního území obce leží v mírném údolí svažujícím se k návesnímu rybníku. Obcí protéká Jinočanský potok, který se následně vlévá do Dalejského potoka. Dobré spojení s hlavním městem zajišťují pravidelné autobusové linky Pražské integrované dopravy. V současné době žije v Jinočanech přib…

Adresa a kontaktní informace

Obec Jinočany leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ, nedaleko od hlavního města Prahy. Většina katastrálního území obce leží v mírném údolí svažujícím se k návesnímu rybníku. Obcí protéká Jinočanský potok, který se následně vlévá do Dalejského potoka. Dobré spojení s hlavním městem zajišťují pravidelné autobusové linky Pražské integrované dopravy. V současné době žije v Jinočanech přibližně 1 300 obyvatel na území o katastrální výměře 3,74 km².

Historie

Na území dnešní obce žili lidé již v době kamenné. Potvrzují to archeologické nálezy, které zde na přelomu 19. a 20. století prováděl Josef Nesměruj. V písemných pramenech se Jinočany poprvé objevují v roce 1406, kdy je zaznamenávají zápisy v urbáři Břevnovského kláštera. V urbářích se zaznamenával veškerý vrchnostenský a duchovenský majetek. Jinočany měly na počátku 15. století přibližně deset statků. V polovině 15. století patřily Jinočany zčásti Břevnovskému klášteru. V roce 1654 patřila tatáž polovina obce k panství Tachlovskému a druhá k Nejvyššímu Pražskému purkrabství. Záznamy josefínského katastru z roku 1785 uvádějí v obci dvě desítky domů a o sto let později necelé tři desítky. Tehdy tudy vedla silnice od Třebonic ke Karlštejnu.

K rozkvětu nevelké obce došlo na přelomu 19. a 20. století. Přispěla k tomu zvláště těžba železné rudy v dole Škroby, ležícím na jihozápad od obce. K největšímu rozmachu došlo na počátku 20. století, kdy zde pracovalo na 140 horníků. Spolu s pokračující těžbou přicházelo do Jinonic stále větší množství nových obyvatel. V roce 1910 zde žilo již cca 750 lidí. Těžba byla zastavena až během první světové války. V meziválečném období byla provedena elektrifikace obce, postavena sokolovna a vybudována silnice.

Co je k vidění

V obci nenajdeme mnoho historicky cenných objektů. Za zmínku jistě stojí alespoň jinočanská kaplička, postavená dle pověstí již ve 14. století. Nechala jí prý vystavit královna Alžběta, která se zde zastavila při pouti k hrobu sv. Zikmunda. Při návštěvě Jinočan si nenechte ujít ani procházku okolo Mirešického rybníka.

Zajímavost

Dlouhou tradici zdejší tělovýchovné jednoty Sokol udržují i v současnosti desítky nadšenců, kteří zde realizují každé pondělí aerobní cvičení.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete