Jílové u Prahy
Jílové u Prahy
Město Jílové u Prahy leží v okrese Praha-západ, přibližně 20 km jižním směrem od hlavního města Prahy. Zdejší kopcovitá krajina vzdálená necelé 3 km od břehu Sázavy je vyhledávanou rekreační oblastí. Velkým lákadlem pro turisty je především množství nádherných lesů obklopujících město samotné. V Jílovém u Prahy žije v současnosti přibližně 3 700 obyvatel, na katastrální výměře 16,23 km2.HistorieN…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Praha-západ
- Obec
- Jílové u Prahy
Fotogalerie k článku
Město Jílové u Prahy leží v okrese Praha-západ, přibližně 20 km jižním směrem od hlavního města Prahy. Zdejší kopcovitá krajina vzdálená necelé 3 km od břehu Sázavy je vyhledávanou rekreační oblastí. Velkým lákadlem pro turisty je především množství nádherných lesů obklopujících město samotné. V Jílovém u Prahy žije v současnosti přibližně 3 700 obyvatel, na katastrální výměře 16,23 km2.
Historie
Na místě dnešního města existovalo v období středověku několik hornických osad. Jejich obyvatelé se ve zdejší oblasti snažili získávat zlato. V písemných pramenech se o založení Jílového nedozvíme podrobnější informace. Samotný název města je zřejmě odvozen od vlastnosti půdy, tedy od jílu.
Až v roce 1331 se o Jílovém zmiňuje v písemné listině Oldřich Zajíc z Valečka. Vyplývá z ní i fakt, že zdejší občané přijali městské právo staroměstské. Rozsáhlé požáry ve městě způsobily, že postrádáme konkrétnější informace o dění v Jílovém během 14. století. Jisté je to, že mělo nemalý význam, neboť mu Karel IV. udělil okolo roku 1350 řadu městských práv a výsad, a povýšil ho na město královské. Na konci 16. století se vlastníkem zdejších pozemků stal známý alchymista Edward Kelley, který se rafinovaným způsobem ucházel o přízeň krále a císaře Rudolfa II. To již však město dávno ztratilo své výsadní postavení, neboť bylo krutě popleněno během husitských válek. Největší ztrátou však bylo zatopení zdejších dolů, jejichž činnost byla na čas obnovena až za vlády Vladislava Jagellonského. Tento panovník zároveň městu potvrdil jeho bývalá privilegia a ozdobil městský znak symbolickým písmenem W.
Zkáza třicetileté války se nevyhnula ani Jílovému. Současná podoba města se utvářela až v 18., 19. a 20. století, neboť právě v krutých časech dlouhého konfliktu byla poničena většina staveb. Do dnešních dnů se z doby před třicetiletou válkou zachoval kostel sv. Vojtěcha, radnice a historický dům Mince.
V průběhu 19. století posílila pozice Jílového zřízením Jílovského okresu, skládajícího se ze 48 katastrálních obci. Ten byl zrušen až v červnu 1942. Důležitým momentem pro zdejší kulturní život byl rok 1891, kdy dalo obecní zastupitelstvo souhlas k založení městského muzea. O šest let později mohli již místní obyvatelé využívat i železniční dráhu, která vedla z Červan do Krhanic. V ten samý rok byla v Jílovém otevřena samostatná stanice. 1. květen roku 1900 přinesl i železniční spojení s Prahou.
Co je k vidění
Jílové u Prahy láká každoročně turisty na mnoho zajímavých a historicky cenných objektů. Mezi ty nejznámější patří určitě budova radnice a nejstarší církevní stavba ve městě – kostel sv. Vojtěcha. Několikasetletou tradici má i tzv. Budova Mince. Z církevních staveb bychom neměli opomenout kostel Božího Těla či kapli sv. Václava.
Zajímavost
Významnou technickou památkou je Žampašský most. Leží na posázavské trati v údolí Kocour, směrem k Sázavě. S průvodcem lze navštívit i nedalekou zlatokopeckou štolu Josef.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 911 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz