Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Jeseník

Jeseník

Město Jeseník.Okresní město Jeseník leží na severu Olomouckého kraje a je největším městem v české části historického území nisského knížectví. Jedná se o slezské lázeňské město, obklopené zalesněnými stráněmi kopců Hrubého Jeseníku. Představuje vyhledávané turistické středisko, nacházející se na soutoku řek Staříč a Bělá.Okolí Jeseníku je křižovatkou turistických cest, přičemž upozorňujeme zvláš…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Jeseník.

Okresní město Jeseník leží na severu Olomouckého kraje a je největším městem v české části historického území nisského knížectví. Jedná se o slezské lázeňské město, obklopené zalesněnými stráněmi kopců Hrubého Jeseníku. Představuje vyhledávané turistické středisko, nacházející se na soutoku řek Staříč a Bělá.

Okolí Jeseníku je křižovatkou turistických cest, přičemž upozorňujeme zvláště na hřebenovou trasu Hrubého Jeseníku, spojující Kralický Sněžník a Praděd. Lanovkou se lze nechat vyvézt na Šerák, kde se nachází jedna z nejstarších přírodních rezervací na Moravě. Za dobrého počasí pak doporučujeme výlet na rozhlednu Zlatý Chlum. Zdejší lázně patří k nejnavštěvovanějším lázním na Moravě a využívají převážně léčebných postupů "vodního doktora" Vincenze Priessnitze.

K relaxačním pobytům láká i solná jeskyně Solvita. Městem i okolím vedou stovky kilometrů značených cykloturistických tras. V zimních měsících jistě využijete i některé z lyžařských center, ke kterým zajišťují dopravu pohodlné Skibusy. Nejvyužívanější běžeckou trasou je pak magistrála mezi Ovčárnou a Červenohorským sedlem. V centru města pak zaujme kamenná budova obehnaná vodním příkopem – Vodní tvrz. V současné době slouží jako městské muzeum. V Jeseníku žije přibližně 12 000 obyvatel na území o katastrální výměře 38,22 km².

Historie Jeseníka.

V písemných pramenech se s Jeseníkem poprvé setkáváme v roce 1267, kdy latinský pramen cituje Vriwald, tedy místo zbavené lesa. Statut města získal Jeseník již v druhé polovině 13. století. Přispěla k tomu i výhodná poloha na soutoku říček Staříč a Bělá, kde se větvila i strategicky důležitá cesta ze Slezska na Moravu.

V roce 1326 se objevuje zmínka o zpracovávání železné rudy, která se těžila v hamrech poblíž Jeseníku. V roce 1378 získali zdejší panství do správy Mušínové. Na počátku 15. století to byl Hynek Mušín z Hohenštejnu, který byl horlivým zastáncem husitství. V roce 1422 mu byl majetek odebrán a přidělen jeho bratranci Hanuškovi. Vdova po něm Anna prodala v roce 1463 fojtský statek Hynčíkovi ze Šilperka. Po většinu tohoto období byl Jeseník udělován v léno vratislavskými biskupy.

Za Jiřího z Poděbrad patřil Jeseník Hynčikovi ze Šilpekra a v roce 1497 již Linhartu Vogelovi. Významným přelomem v dějinách města byl rok 1506, kdy připadlo bohatému rodu Fuggerů. V témže roce získalo i horní privilegia a obdrželo erb. V roce 1547 odkoupil vratislavský biskup Baltazar z Promnic Jeseník zpět a město tak opět připadlo do správy biskupského panství.

Během třicetileté války byl Jeseník několikrát vypleněn ozbrojenými vojsky. K tomu se přidaly i četné požáry, přičemž největší zde vypukl v roce 1696. Hospodářský rozvoj města však pokračoval i nadále a projevoval se zvláště v textilních odvětvích. K jeho ochromení došlo až po rozdělení Slezska v roce 1742. Zápornou stránkou v dějinách Jeseníku byla série čarodějnických procesů, probíhajících zde v 17. století.

K obnovení průmyslového rozvoje došlo na počátku 19. století. V roce 1822 zde místní podnikatel Adolf Rayman založil továrnu na jemné prádlo, která brzy získala dominantní postavení na celoevropských trzích. K posílení hospodářské pozice Jeseníku přispělo i napojení města na významný železniční tah z Hanušovic do Hlucholaz či založení Blühdornovy továrny na rukavice.

O rozvoj města se zasloužily i lázně a první vodoléčebný ústav na světě, založený Vincenzem Priessnitezm. Po podepsání Mnichovské dohody připadlo město k Německu a čeští obyvatelé se museli vystěhovat do vnitrozemí. Naopak němečtí obyvatelé byli po skončení druhé světové války odsunuti v letech 1945-1947. V lednu roku 1996 pak byl obnoven okres Jeseník.

Co je v Jeseníku k vidění.

Dominantním lázeňským objektem ve městě je Priessnitzovo sanatorium, postavené v roce 1910. V lázeňském komplexu nalezneme desítky památníků, pomníků a plastik nacházejících se u jednotlivých pramenů. Významnou sakrální stavbou je kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený v 15. století. Na městském náměstí stojí několik klasicistních domů. Renesanční objekt radnice byl přestavěn na přelomu 18. a 19. století. Zaujme i barokní sloup Nejsvětější Trojice, zhotovený v roce 1772.

Kromě již zmiňovaných tipů na výlet doporučujeme cestu k vyhlídkovým skalám – Čertovým kamenům. Zajímavý pohled na město skýtá i vyhlídka na Křížovém vrchu. Pro milovníky koní doporučujeme návštěvu ranče v nedaleké obci Dětřichov. Nejnavštěvovanějším místem v okolí Jeseníku je zřejmě přírodní rezervace zvaná Rejvíz. Najdeme zde naučnou stezku, vedoucí po dřevěných chodnících přes rašeliniště k malebnému Mechovému jezírku.

Zajímavost Jeseníka.

Zájemce o podrobnou historii lázeňství na Jesenicku odkazujme na naučnou stezku Vincenze Priessnitze, vedoucí okolo zdejších lázní.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete