Jenštejn
Jenštejn
Obec Jenštejn se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 1 kilometr za severozápadní hranicí hlavního města Prahy. Okolní příroda patří do oblasti úrodné polabské nížiny a průměrná nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 220-240 m. Obec je tvořena dvěma částmi - Jenštejnem a nedalekou osadou Dehtáry. Zajímavostí Jenštejna je fakt, že se jedná o obec s nejvyšším věkovým průmě…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Praha-východ
- Obec
- Jenštejn
Obec Jenštejn se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 1 kilometr za severozápadní hranicí hlavního města Prahy. Okolní příroda patří do oblasti úrodné polabské nížiny a průměrná nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 220-240 m. Obec je tvořena dvěma částmi - Jenštejnem a nedalekou osadou Dehtáry. Zajímavostí Jenštejna je fakt, že se jedná o obec s nejvyšším věkovým průměrem v okrese Praha-východ. Nevýhodou pro zdejší obyvatele je fakt, že zde nenajdete školu ani školku. Výhodou je pak krátká vzdálenost do hlavního města Prahy. Pěkným výletem pro návštěvníky může být cesta od hradu Jenštejna až k obci Podolanka, kde se nachází několik rybníků a zaujmou i pískovcové skály. V současné době má Jenštejn přibližně 800 obyvatel na území o katastrální výměře 5,09 km².
Historie
Obec vznikla jako podhradí středověkého hradu, založeného v první polovině 14. století dvorským místosudím Jenčíkem z Janovic. Největší přestavba hradu, která s sebou přinesla i hustší osídlení vsi, proběhla na konci 14. století a zasloužil se o ní Jan s Jenštejna. Ten obec i s hradem zdědil po svém otci Pavlovi z Vlašimi. Po vleklých sporech odebral Janovi z Jenštejna jeho zdejší majetek král Václav IV. Stav bezvládí netrval dlouho a během dalších desítek let se majitelé často střídali. Hrad byl obýván až do roku 1583, kdy poslední majitel Jan Dobřichovský z Dobřichova zemřel zadlužený. Jenštejn byl poté zabaven českou komorou a připojen k brandýskému panství. Hrad samotný pak nevydržel řádění švédských vojsk během třicetileté války, kdy byla popleněna i přilehlá osada. Stalo se tak roku 1641 a od té doby již Jenštejn nikdy nenabyl původního významu. Zřícenina a torzo hradu tak alespoň dodávají obci na zajímavosti a odkazují na její dlouhou a bohatou historii. Chcete-li se o historii Jenštejna dozvědět více, budete se muset ohlásit k místnímu archiváři, panu Václavu Kovandovi.
Co je k vidění
Pozůstatky středověkého hradu představují kulturní památku středověké architektury. Zřícenina je situována do středu obce a její dominantou je kulatá, 22 metrů vysoká věž. Majitelem pozůstatků hradu je obec. Za vidění stojí i zajímavá boží muka s bílým křížkem. Obcí prochází i červená turistická značka, vedoucí z Vinoře. Ta dále pokračuje po polích na severozápad do Nového Brázdíma. Nedaleko se nachází i Letiště Praha-Kbely, které však slouží pro lety vládních a armádních představitelů.
Zajímavost
Z pravidelných kulturních akcí pořádaných v Jenštejně upozorňujeme na Středověký den na hradě Jenštějně, oblíbené Loučení s prázdninami či na činnost rodinného sdružení Jenštejnský trpaslík.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 811 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Jakub Jan Ryba Česká mše vánoční 20…
17.12.2024 - 17.12.2024
Kamenice
Přijďte si vychutnat svěží a radostnou atmosféru České mše vánoční „Hej, Mistře!“ Jakuba Jana Ryby, která…