Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Jeneč

Jeneč

Nevelká obec Jeneč leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ, přibližně 4 kilometry západním směrem od hranice Prahy a 10 kilometrů jihovýchodním směrem od Kladna. Dobře ji znají řidiči využívající rychlostní komunikaci R6, vedoucí z Prahy do Karlových Varů. Dobré spojení s okolím zajišťuje i železniční trať, vedoucí přes Jeneč. Název obce je odvozen od osobního jména Jenc. Jeneč sousedí s…

Adresa a kontaktní informace


Nevelká obec Jeneč leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ, přibližně 4 kilometry západním směrem od hranice Prahy a 10 kilometrů jihovýchodním směrem od Kladna. Dobře ji znají řidiči využívající rychlostní komunikaci R6, vedoucí z Prahy do Karlových Varů. Dobré spojení s okolím zajišťuje i železniční trať, vedoucí přes Jeneč. Název obce je odvozen od osobního jména Jenc. Jeneč sousedí s městy Hostivice a Unhošť. Za dobrého počasí jsou severním směrem od obce vidět i vrcholky hor Říp a Milešovka. Nejzajímavější budovou v obci je bývalý státní statek s barokním průčelím. V současné době žije v obci přibližně 1 300 obyvatel na území o katastrální výměře 7,33 km².

Historie

Z písemných pramenů vyplývá, že Jeneč byla založena přibližně v první polovině 13. století. V té době tehdejší ves patřila Kladrubskému klášteru, což potvrdil listinou i papež Řehoř IX. V roce 1253 se Jeneč dostala do držení křížovnického řádu s červenou hvězdou. Během husitských válek patřila zdejší tvrz Prokopovi z Rakovníka, přezdívanému Jidášek. Ten byl v roce 1444 zajat Alešem ze Šternberka. Tvrz přešla do držení Theodora Rejchla z Rejchlu. Následní majitelé se střídali v rychlém sledu. Patřili mezi ně Johana ze Skuhrova, Vilém Chlumčanský z Přestavlk či Volf z Vřesovic.

V první polovině 16. století připadla část obce Šebestiánovi Plánskému ze Sceberku. Ten sjednotil obě části obce v jednu a připojil i obě tvrze. Vytvořil tak do budoucna jednotný Jenečský statek. V roce 1576 prodal rod šlechticů ze Sceberku Jeneč Janovi Velkynskému z Velkynic a na Malšovech. V roce 1604 se majitelem obce stal Florián Jetřich, známý jako horlivý katolík. Tomu vzpurní stavové zabavili majetek, ovšem po bitvě na Bílé Hoře mu byl navrácen. Členové jeho rodiny zde vládli až do roku 1670. V roce 1732 koupila Jeneč Marie Anna Toskánská, vévodkyně bavorská. Její synové drželi obec po celou druhou polovinu 18. století. V roce 1805 byly rodinné statky přenechány arcivévodovi Ferdinandu a po něm je zdědil syn Leopold, arcivévoda toskánský. V roce 1874 připadlo Tachlovické panství císaři Ferdinandu V. V roce 1875 pak už Jeneč vlastnil František Josef I. Samostatnost Jeneč získala po vzniku Československé republiky.

Co je k vidění

Z minima historicky cenných míst zaujme pískovcový portál v průčelí bývalého Státního statku. Z dalších pozoruhodných míst upozorňujeme na bývalou poštu s barokní fasádou a zvoničku, zrekonstruovanou v roce 1903. Hezkým výletem může být cesta do nedaleké osady Jeneček, dříve nazývané Malý Jenč.

Zajímavost

Jeneč je vzhledem ke své poloze ideálním místem pro budování prodejních a velkoobchodních velkoskladů. Nahrává tomu i blízkost letiště Ruzyně. Můžeme proto předpokládat, že se v blízké budoucnosti přemění na významné centrum Pražského regionu.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete