Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Javorník

Javorník

Město Javorník leží v Olomouckém kraji, v Jesenickém okrese, na severovýchodním úpatí Rychlebských hor. Javorník se nachází v Českém Slezsku, nedaleko hranice s Polskem. Na západ od města se rozprostírají husté lesy, pokrývající desítky kopců. Vyznavači pěší turistiky si oblíbili především naučnou stezku Rychlebské hory. Ve městě žije více než 3000 obyvatel na katastrální výměře 77,43 km&sup2…

Adresa a kontaktní informace

Město Javorník leží v Olomouckém kraji, v Jesenickém okrese, na severovýchodním úpatí Rychlebských hor. Javorník se nachází v Českém Slezsku, nedaleko hranice s Polskem. Na západ od města se rozprostírají husté lesy, pokrývající desítky kopců. Vyznavači pěší turistiky si oblíbili především naučnou stezku Rychlebské hory. Ve městě žije více než 3000 obyvatel na katastrální výměře 77,43 km².

Historie

Pojmenování města je odvozeno od javoru, respektive od přídavného jména javorový. Obec s tímto názvem se v písemných pramenech poprvé objevilo na konci 13. století, v soupisu majetku vratislavského biskupství. Archeologický průzkum dodnes existujícího kostela, potvrdil, že obec na místě dnešního města existovala ještě mnohem dříve. Rozvoj Javorníku úzce souvisel s osudy zdejšího hradu, který vznikl na přelomu 13. a 14. století. Osada v podhradí postupně nabývala městský ráz, který byl potvrzen udělením městských privilegií v roce 1549.

Během husitských válek byl Javorník dobyt vyznavači kalicha, kteří ho ovládali až do roku 1432. Vratislavští biskupové vykoupili za cenu 10 000 zlatých Javorník i blízké okolí a přičlenili jej zpět k biskupství. Opětovný rozvoj města nastal v 16. století a obvykle je spojován s osobou biskupa Jana Thurza, který se zasloužil o četné renesanční úpravy hradu a přeměnu jeho jména na Jánský Vrch. V téže době se rozvíjelo i hornictví, což přispělo k zakládání dalších osad a vzrůstu počtu obyvatel.

V prvních letech třicetileté války se městem prohnala vojska slezských stavů. Válečné hrůzy gradovaly i dále a přidaly si k nim i epidemie černého moru. Ve 40. letech 17. století se zde usadili švédští vojáci, kteří se k místním obyvatelům chovali s neobyčejnou krutostí.

Radikální proměnou prošel Javorník během 18. století, kdy proběhla kompletní přestavba města a spolu s počínající průmyslovou výrobou se z města stalo hospodářské a správní centrum celého Jesenicka. V 19. století se v oblasti dnešního Račího údolí začal těžit arzén. K posílení ekonomického růstu přispělo zprovoznění železniční tratě z Hanušovic.

Co je k vidění

Nejvyhledávanější pamětihodností ve městě je zámek Jánský Vrch, který byl barokně přestavěn za episkolátu biskupa Filipa Gotharda Schaffgotscheho na konci 18. století. V polovině 13. století byl postaven hřbitovní kostel sv. Kříže, zdobený románsko-gotickým portálem. Nádherný barokní kostel Nejsvětější Trojice byl postaven v roce 1723. Ve středu náměstí můžeme obdivovat sochu Immaculaty, zhotovenou v roce 1713.

Zajímavost

V Javorníku se každoročně koná mezinárodní hudební festival Karla Ditterse.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete