Jaroměř
Jaroměř
Město Jaroměř se nachází v Královéhradeckém kraji ve Východních Čechách, v Náchodském okrese. Leží na soutoku řeky Labe s řekou Metují a jedná se původně o královské věnné město, které se později spojilo s císařskou pevností Josefov. Z dopravního hlediska jde o významnou železniční křižovatku, kde se spojují trati z Pardubic, Liberce a Trutnova. V okolí zajímavého města leží vyhledávaný Jaroměřsk…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Královéhradecký kraj
- Okres
- Náchod
- Obec
- Jaroměř
Město Jaroměř se nachází v Královéhradeckém kraji ve Východních Čechách, v Náchodském okrese. Leží na soutoku řeky Labe s řekou Metují a jedná se původně o královské věnné město, které se později spojilo s císařskou pevností Josefov. Z dopravního hlediska jde o významnou železniční křižovatku, kde se spojují trati z Pardubic, Liberce a Trutnova. V okolí zajímavého města leží vyhledávaný Jaroměřský rybník, golfové hřiště v obci Litíč či rozsáhlý ranč s vyhlášeným chovem koní. Z města vede několik značených turistických tras. Oblíbeným tipem na výlet je cesta do nedalekého městečka Kuks. Městskou částí Jaroměře je i pevnost Josefov. V současné době žije v Jaroměři více než 13 000 obyvatel na území o katastrální výměře 23,95 km².
Historie
Výhodná poloha na soutoku řek Metuje, Labe a Úpy vedla k osídlení zdejšího území již v období mladšího paleolitu. V raném středověku zde vedla významná obchodní stezka z Prahy do Kladska a Vratislavi. Původní obec zde byla založena v 11. století a její název byl odvozen od knížete Jaromíra, jemuž tato oblast patřila. Na královské město byla Jaroměř povýšena králem Přemyslem Otakarem II.
V písemných pramenech se první zmínka o městě objevuje v roce 1298. O devět let později se stalo královským věnným městem českých královen. Zdejší měšťané tak podléhali přímo české královně.
V období husitských válek byla Jaroměř dobyta vojsky Jana Žižky a po boku vyznavačů kalicha stála až do konce celého konfliktu. Po skončení válek započalo období nebývalého hospodářského rozkvětu. Město získalo několik privilegií a postupně bohatlo. Zásadní chybou však bylo připojení se ke vzpouře proti králi Ferdinandovi I. Panovník ji potrestal finančními sankcemi a omezením samosprávy. Kritická situace pokračovala i během třicetileté války, kdy se zde střídaly vojenské posádky a město bylo silně poničeno.
Dalšího rozkvětu se Jaroměř dočkala v 18. století v souvislosti s výstavbou Šporkova lázeňského komplexu v Kuksu. Na jih od města byla vybudována pevnost Ples, později přejmenovaná na Josefov. Rozvoj průmyslu pak souvisel se zavedením železnice v druhé polovině 19. století. Hlavními průmyslovými obory se stala výroba textilu a koželužství. V roce 1948 byla Jaroměř s Josefovem sloučena.
Co je k vidění
Jednou z dominant města je gotický chrám sv. Mikuláše s bohatě zdobeným barokním oltářem. Ve 14. století byl založen gotický kostel sv. Jakuba. Krásnému náměstí dominuje mariánský sloup od známého sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Z důležitých památkových objektů upozorňujeme ještě na Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára z roku 1911. O bývalém pevnostním městě Josefově již byla řeč.
Zajímavost
Ve zdejším Železničním muzeu umístěném v někdejší výtopně ČD lze obdivovat histrorické stroje, vagóny a další železniční doplňky
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3231 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz