Janov
Janov
Město Janov leží v Moravskoslezském kraji, přibližně 29 kilometrů od okresního města Bruntál, v sousedství obcí Jindřichovice, Město Albrechtice a Petrovice. Na severu sousedí s Polskou republikou. Rozkládá se v údolí, kde končí Osoblažská nížina a začínají vrcholky Jesenických hor s uchvacující přírodou. Vzhledem k těmto unikátním přírodním podmínkám zde žije mnoho vzácných druhů rostlin a živoč…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Bruntál
- Obec
- Janov
Město Janov leží v Moravskoslezském kraji, přibližně 29 kilometrů od okresního města Bruntál, v sousedství obcí Jindřichovice, Město Albrechtice a Petrovice. Na severu sousedí s Polskou republikou. Rozkládá se v údolí, kde končí Osoblažská nížina a začínají vrcholky Jesenických hor s uchvacující přírodou. Vzhledem k těmto unikátním přírodním podmínkám zde žije mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů (např.: otakárek fenyklový, mečík střecholistý apod.). Městem protéká ze západu na východ řeka Osoblahy. Status města byl Janovu definitivně navrácen v roce 2007. Pro turisty a návštěvníky je největším lákadlem původní okolní krajina, protkaná desítkami kilometrů cyklistických a turistických cest. V současné době žije v Janově přibližně 300 obyvatel na území o katastrální výměře 11,01 km².
Historie
Kolonizace v oblasti Osoblažského výběžku probíhala již ve 13. století. Janov byl založen z popudu Bruna ze Šaumburku v roce 1267, spolu s dalšími osmi obcemi. Až do konce 16. století Janov připadal k majetku olomoukého biskupství a veškeré dávky a poplatky z obce plynuly do biskupské pokladnice. Vzhledem k rozsáhlé hornické činnosti byl Janov povýšen v roce 1546 na město. Se změnou statusu se dostavily i četné výhody a privilegia. Například v roce 1577 udělil biskup Jan Mezon z Telče janovským právo pořádat dva výroční trhy.
V roce 1588 došlo k zásadní změně v životě města. Biskup Stanislav Pavlovský přeměnil biskupské stolní zboží Janov na léno a přidělil ho svému bratru Václavovi, pánu Jindřicha a Petrovic, výměnnou za jeho lenní statek Rumberk. Od té doby patřil Janov k panství rodu Pavlovských. Svobodné městečko se proměnila poddanské městečko. Během třicetileté války bylo město několikrát zplundrováno znepřátelenými vojsky, přičemž zásadní škody způsobily zvláště švédské armády generálů Königsmarka a Wittenberga. Po skončení války se správy města ujal šlechtický rod Hodiců. Zakladatel jindřichovské větvě (Johan Maxmilián Jiří z Hodic) se slavně proslavil při známých čarodějnických procesech. Po smrti Josefa Tadeáše z Hodic v roce 1731 připadl Janov zpět do správy olomouckého biskupství. V roce 1739 se vlastníky Janova stávají příslušníci šlechtického rodu Bartensteinů, kteří město spravují až do roku 1848. V roce 1910 pak byla postavena budova školy a objekt obecní spořitelny.
Co je k vidění
Největším lákadlem v Janově je regionální muzeum historie řemesel a postupu osídlování. Dokladem lidové architektury jsou domy č.p. 21 a č.p. 49. Ve městě se nachází i kostel a v docházkové vzdálenosti jezdí unikátní úzkokolejná železnice. Z tipů na výlet doporučujeme cestu na Biskupskou kupu s historickou strážní věží s kamennou rozhlednou či návštěvu přírodního rašeliniště Rejvíz.
Zajímavost
Okolí Janova nabízí několik zajímavých míst, vhodných k návštěvě. Jedná se například o lázně Jeseník, Karlovu Studánku, Bruntál či zámek Velké Losiny.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5991 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz