Statistika našeho portálu

  • 103 537 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Ivančice

Ivančice

Město Ivančice leží na jižní Moravě, necelých 20 km jihozápadním směrem od Brna. Stékají se zde řeky Jihlava, Oslava a Rokotná. Spojení několika historických památek s nádhernou přírodou, protkanou řekami, lesy a rybníky, činí z Ivančic vyhledávané místo odpočinku i zábavy. V současné době zde žije necelých 10 tisíc obyvatel na katastrální výměře 47,57 km².HistoriePočátky osídlení oblast…

Adresa a kontaktní informace

Město Ivančice leží na jižní Moravě, necelých 20 km jihozápadním směrem od Brna. Stékají se zde řeky Jihlava, Oslava a Rokotná. Spojení několika historických památek s nádhernou přírodou, protkanou řekami, lesy a rybníky, činí z Ivančic vyhledávané místo odpočinku i zábavy. V současné době zde žije necelých 10 tisíc obyvatel na katastrální výměře 47,57 km².

Historie

Počátky osídlení oblasti, kde se dnes nacházejí Ivančice, datujeme až do 8. až 10. století. Nedaleko dnešních Ivančic, na návrší Rena, totiž leželo sídliště slovanských kmenů. To přežilo i pád Velkomoravské říše, ovšem přemyslovští panovníci přesunuli jeho obyvatele nad soutok řek Jihlavy, Rokotné a Oslavy. Zde založená osada začala brzy bohatnout díky kvalitnímu vínu a o její existenci nás informuje spis z roku 1225, zmiňující jistého Matyáše z Ivančic, zřejmě místního faráře. Nezpochybnitelnou informaci o existenci farního kostela však přináší až listiny z rok 1239. Ještě před koncem 13. století se staly Ivančice městem, roku 1413 pak městem královským a následně byly obklopeny hradbami. V dalších desetiletích se však příliš často střídali majitelé a v roce 1476 své postavení královského města Ivančice ztratily.

Střídání majitelů pokračovalo i nadále. Noví majitelé, Pernštejnové, s městem zacházeli jako s výhodnou zástavou a několikrát Ivančice postoupili pánům z Lipé. Nakonec se Ivančice staly majetkem Lichtenštejnů. K těmto stálým změnám vlastníků se přidávaly různé katastrofy, od vpádu kumánů v roce 1306, až po útoky husitů ve 20. letech 15. století.
Období prosperity přineslo až 16. století, kdy se začalo počítat za nejbohatší města kraje. Prosperovalo především vinařství a obchod. Duchovní atmosféru ve městě pak zásadně ovlivňovala činnost Jednoty bratrské, která tu v 16. století měla na tři stovky členů. Slavnou bratrskou tiskárnu tu založil sám Jan Blahoslav. Ten tu pracoval na překladu Nového zákona, který se stal základem slavné Bible kralické. Tiskárna jednoty byla přesunuta do Kralic nad Oslavou až v roce 1578.

Rozvoj Ivančic přibrzdila na dlouhou dobu nemilosrdná třicetiletá válka. Její boje zasáhly zdejší vinařství i obchod, mnoho měšťanů bylo nuceno odejít do exilu a mnoho opuštěných domů zpustlo. Převahu získalo německé obyvatelstvo a tomu se dosáhnout předbělohorské prosperity podařilo dosáhnout až v období 19. století. Místnímu hospodářství jistě neprospělo pozdní připojení se k nové železniční dráze v roce 1912. Ivančice tak zůstaly definitivně stranou kypícího průmyslu a do jejich historického jádra se události 20. století promítly jen minimálně.

Kulturní vzepětí v 16. století

Postarali se o ně čeští bratří a zvláště biskup Jan Blahoslav, který tu působil od roku 1558 až do své smrti r. 1571. Dík humanitním dílům (Musica, Gramatika česká, Filipika proti misomusům, překlad Nového zákona) která zde vydal, staly se Ivančice tehdejším centrem moravské vzdělanosti. Obchodní cesty přinášely nejen blahobyt, ale i zkázu Ještě před založením města, v letech 1142 a 1146, vydrancovaly vesnická sídla kruté výpravy českého knížete Vladislava II., při trestné výpravě na synovce Konráda I. Znojemského. V létě a na podzim 1185 zas oblast postihly ničivé vpády vojska českého knížete Bedřicha se známou bitvou u Loděnic. Největší pohromu zažily Ivančice r. 1304. Tehdy je přepadl oddíl Kumánů - divocí bojovníci ve službách vojska Albrechta Habsburského. Veškeré obyvatelstvo, hledající úkryt v kostele, bylo tam upáleno. V létech 1424-35 zas královské město soužila husitská posádka. Pozdější slibný rozvoj přerušila třicetiletá válka s pleněním v letech 1623-1625 uherskou armádou Bethlena Gábora i císařskými vojsky a obsazením města Švédy r. 1645. Morová epidemie to strašné dílo dokonala, nadlouho pustly domy i vinice.

Nic však nezničilo vůli obyvatel, kteří opět zapisují Ivančice do dějin v 19. století, tentokrát jako důležité středisko národního obrození, aby pro časy dnešní uchovaly památku na osobnosti, které Ivančicemi prošly, zde žily a tvořily a posunuly vývoj kupředu. V r. 1866 tu byla založena rolnická škola, druhá svého druhu na Moravě, r. 1892 ústav pro hluchoněmé a v roce 1919 Gymnázium Jana Blahoslava.

Významné osobnosti

Ivančice daly světu několik významných osobností kultury a umění. Nejslavnější - malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík - dnes mají v Ivančicích své stálé expozice. Beneš Method Kulda (1820 - 1903), byl prvním sběratelem a vydavatelem moravských národních pohádek.

Navštivte zdejší památky

Nejpozoruhodnější stavbou starobylého náměstí je stále Pírkův dům z počátečního období 17. století, Fraušauerův dům z konce 16. století či arkýřová budova bývalé radnice z roku 1544. Dominantou Ivančic pak zůstává gotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, zmiňovaný již v roce 1239. Upomínkou na silné židovské ghetto je místní hřbitov s nejstarším náhrobkem z roku 1552.

Nejcennější z nich je románský kostel sv. Petra a Pavla z poloviny 12. století, jenž nemá v českých zemích obdoby. Stoji v Řeznovicích - místní části Ivančic. Náměstí Ivančic dominuje gotický kostel s hranolovou věží, zdobí je barokní mariánské sousoší z r. 1726 a kašna se soškou sv. Floriána. Mezi historickými domy vynikají radnice - Dům pánů z Lipé - a renesanční budova Památníku A. Muchy. Významnou památkou je rozsáhlý židovský hřbitov v Mřenkové ulici. Po českých bratrech zůstala věž kaple, budova bratrské akademie a archeologické vykopávky. Technickou památka: železniční viadukt nad řekou Jihlavou (výška 42 m) z r. 1870).

V renesančním Památníku Alfonse Muchy je stálá expozice dvou nejslavnějších "Vančáků", stálá expozice Alfonse Muchy a stálá expozice Vladimíra Menšíka.

Zajímavost

Každoročně se v Ivančicích koncem července koná tradiční Ivančická pouť.
Za návštěvu jistě stojí muzeum v Ivančicích s památníkem místního rodáka Alfonse Muchy.

Současnost

Dnešní Ivančice jsou moderním městem se čtyřmi základními, dvěma středními školami a odborným učilištěm. Prvotní snaha vedení města spočívá v zajišťování potřebné infrastruktury a kvalitního chodu škol. O kulturní vyžití se tu kromě zájmových organizací a škol stará příspěvková organizace města - Kulturní a informační centrum.

Mezi městské akce většího významu lze zařadit dvoudenní květnové Slavnosti chřestu, Ivančickou pouť s třídenním programem, obě na hlavním náměstí. Pohádkový les pořádaný Domem dětí a mládeže v parku na Réně je na začátku června vítaným a hojně navštěvovaným zpestřením pro rodiče s dětmi.

Všem, kteří do města zavítají, je třeba doporučit návštěvu Památníku Alfonse Muchy s další stálou expozicí Vl. Menšíka a příležitostnými výstavami.

Nádherná okolní příroda, se svými řekami, lesy a rybníky, vybízí cyklisty či pěší na romantické výlety do různých směrů na řadě.

Pokud chcete navštívit místo, kde na Vás dýchne klid, pohoda a vůně výborné kávy, můžete se zastavit v letovisku Stříbský mlýn. Zdejší kavárna s galerií nabízí o víkendech posezení v prostředí plném inspirace a malebnosti. Pokud zde budete v létě, užijete si koupání v řece Jihlavě a slunění na rozlehlé louce ve stínu prastarých vrb.

Kontakt

KIC Ivančice

Palackého nám. 9

664 91 Ivančice

tel./fax 546 451 870

e-mail: kic@selfnet.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete