Hustopeče nad Bečvou
Hustopeče nad Bečvou
Městys Hustopeče nad Bečvou leží v Olomouckém kraji, v okrese Přerov. Poloha v nejvýchodnějším výběžku Olomuckého kraje mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím, činí z Hustopečí vyhledávané místo vyznavačů aktivní i pasivní rekreace. Obec se vine po pravém břehu řeky Bečvy v nadmořské výšce 275 m. Součástí městyse jsou i místní části Hranické Loučky, Poruba a Vysoká. Jako vzpomínka na bývalou sousta…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Přerov
- Obec
- Hustopeče nad Bečvou
Městys Hustopeče nad Bečvou leží v Olomouckém kraji, v okrese Přerov. Poloha v nejvýchodnějším výběžku Olomuckého kraje mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím, činí z Hustopečí vyhledávané místo vyznavačů aktivní i pasivní rekreace. Obec se vine po pravém břehu řeky Bečvy v nadmořské výšce 275 m. Součástí městyse jsou i místní části Hranické Loučky, Poruba a Vysoká. Jako vzpomínka na bývalou soustavu několika rybníků dnes můžeme využít šest jezer, které vznikly po těžbě štěrkopísku. Slouží nejen k letním vodním radovánkám, ale i k rybolovu. Na okraji obce najdeme vyhlášený renesanční zámek, který je využíván převážně ke kulturnímu vyžití. Hustopeče jsou součástí mikroregionu obcí Hranicko. V současné době zde žije přibližně 1 700 obyvatel na území o katastrální výměře 23,9 km².
Historie
Přesné datum založení Hustopečí není známo, a tak prvním relevantním záznamem o obci je písemná zmínka z roku 1201. Obec se nacházela na staré kupecké cestě, vedoucí přes Kelč na Jičín a pokračující dále do Polska. Strategická poloha přispívala k rozvoji a rozšiřování Hustopeč. Neblahým obdobím pro zdejší obyvatele byla zvláště polovina 13. století, kdy museli čelit vpádu tatarských vojsk. Majitelem zdejšího statku byl v té době Vilém z Hustopeč. Od poloviny 14. století pak byla jména majitelů panství zaznamenávána v zemských deskách. V roce 1397 byla obec povýšena na městys. Stalo se tak v době, kdy byla spravována šlechtickým rodem pánů z Kravař.
Od poloviny 15. století pak patřila do majetku Žerotínů a od roku 1693 do roku 1763 náležela Podstatským z Prusinovic. Poslední pán tohoto rodu, Jan Nepomuk Podstatský, nechal obnovit zdejší kostel a vystavět hřbitovní zeď se čtrnácti sochami. Již na konci 17. století zde byla postavena i první školní budova. Od roku 1878 pak fungovala Občanská záložna a o dvacet let později i Spořitelní a záloženský spolek. Kompletní elektrifikace obce proběhla v roce 1926. První vlak dorazil do Hustopečí v roce 1884. Posledními šlechtickými majiteli místního zámku byli baroni Baillou, kterým zůstal až do konfiskací v roce 1945. Status městyse byl Hustopečím nad Bečvou navrácen v roce 2006.
Co je k vidění
Zdejší renesanční zámek pochází z roku 1596 a patřil k němu i jeden z nejkrásnějších arkádových dvorců na celé Moravě. V druhé polovině minulého století se o něj staralo rožnovské Valašské muzeum v přírodě a v současnosti patří obci. Vzhledem k neutěšenému stavu však zámek není přístupný veřejnosti. Za vidění však jistě stojí kostel Povýšení sv. Kříže, který představuje kombinaci gotické a renesanční architektury z konce 16. století. Ojedinělou technickou památkou je mlýn v Porubě, u něhož se otáčí pouze kuželovitá střecha s křídly.
Zajímavost
V letních měsících si lze odpočinout i v zámeckém parku, který je využíván ke kulturním akcím. V obci pak jistě stojí za vidění i krypta rodu Baillou, kterému patřil místní zámek v letech 1799-1945.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5513 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz