Hulín
Hulín
Město Hulín se nachází ve Zlínském kraji, severovýchodním směrem od okresního města Kroměříž, v oblasti Hornomoravského úvalu. Hulín leží na obou březích řeky Rusavy a byly k němu přičleněny obce Chrášťany a Záhlinice. Jižním směrem od města se nachází lužní les, který patří do přírodního parku Záhlinické rybníky. Hnízdí v něm množstvích vodních a tažních ptáků. Na katastrální výměře 32,14 km&…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Zlínský kraj
- Okres
- Kroměříž
- Obec
- Hulín
Město Hulín se nachází ve Zlínském kraji, severovýchodním směrem od okresního města Kroměříž, v oblasti Hornomoravského úvalu. Hulín leží na obou březích řeky Rusavy a byly k němu přičleněny obce Chrášťany a Záhlinice. Jižním směrem od města se nachází lužní les, který patří do přírodního parku Záhlinické rybníky. Hnízdí v něm množstvích vodních a tažních ptáků. Na katastrální výměře 32,14 km² zde žije necelých 7 500 obyvatel.
Historie
V písemných pramenech se Hulín poprvé objevil v roce 1224, v souvislosti s návštěvnou zdejšího kraje českým králem Přemysla Otakara I. Hulín byl již v této době menším hospodářským a správním centrem výkonné moci. Během vlády Přemysla Otakara II. přešel Hulín do církevního majetku jako dar krále olomouckému biskupovi Brunovi za četné zásluhy. Biskupa Bruna zastupoval většinou při správě města Dětřich. Zasloužil se o rozsáhlé stavební úpravy na celém paství. Zdejší tvrz byla přestavěna na středověký hrad a celý objekt byl opevněn kamennou hradbou a vodním příkopem. V této době byl Hulín povýšen na město.
Obyvatelé se živili především zemědělskou produkcí, zvláště pak chovem dobytka. Svědčí o tom velké množství dřevěných zemědělských objektů kolem náměstí. Tomu dominovala dřevěná radnice. Spolu s ostatními dřevěnými domy však padal za oběť jednomu z četných ničivých požárů. Ten nejhorší přišel v 18. století, kdy shořel i kostel. Spolu se zavedením železnice se pozvedla i průmyslová úroveň města a začali se sem stěhovat dělníci a další pracovní síly. Dělo se tak v druhé polovině 19. století.
Co je k vidění
Hulínský kostel sv. Václava s farou byl založen zřejmě již v první čtvrtině 13. století. V jeho blízkosti se zřejmě nacházela dřevěná tvrz. Východním směrem od kostela najdeme barokní faru s "kaplankou". Jde o romantický objekt budov, spojený s kostelem dřevěnou lávkou. Pro vyznavače vodních sportů je připraveno koupaliště, kde se v letních měsících koná i večerní koupání. Nejvýznamnějším a nejcennějším prvkem z původně románského kostela sv. Václava je románský portál, který tvoří čtyři vinuté sloupky umístěné na patkách a ukončené hlavicemi.
Zajímavost
Mezi známé hulínské rodáky patří Josef Janáček, Zdeněk Nehoda či Radek Drulák.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5681 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz