Hukvaldy
Hukvaldy
Obec Hukvaldy leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Frýdek Místek, na úpatí Palkovického pohoří. Jednoznačnou dominantou Hukvald je zřícenina středověkého hradu. Jedná se o poslední čistě lašskou obec na valašsko-lašském rozhraní. Okolní krajina spadá do předhůří Beskyd a nejzápadnější části Karpat. K návštěvě obce mohou přilákat rozličné možnosti prohlídek zříceniny hradu a dlouhé procházky zd…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Frýdek-Místek
- Obec
- Hukvaldy
Fotogalerie k článku
Obec Hukvaldy leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Frýdek Místek, na úpatí Palkovického pohoří. Jednoznačnou dominantou Hukvald je zřícenina středověkého hradu. Jedná se o poslední čistě lašskou obec na valašsko-lašském rozhraní. Okolní krajina spadá do předhůří Beskyd a nejzápadnější části Karpat. K návštěvě obce mohou přilákat rozličné možnosti prohlídek zříceniny hradu a dlouhé procházky zdejší oborou. S osudy obce je neodmyslitelně spjato i jméno hudebního skladatele Leoše Janáčka, který se zde narodil. V současné době zde žije 1 800 obyvatel na území o katastrální výměře 20,28 km².
Historie
V písemných pramenech se první zmínka o obci objevuje 1294. Šlo o místní část Sklenov. Dnešni Hukvaldy se skládají ze čtyř místních částí: Hukvaldy Rychaltice, Horní Sklenov, Dolní Sklenov. Osudy obce byly spojeny se středověkým hradem, který byl založen v první polovině 13. století. V 18. století však byl stižen ničivým požárem, který zničil větší část hradu. Po většinu středověku a raného novověku byla obec obklopující hrad využívána jako zásobovací místo pro sídlo šlechty. V roce 1567 zde byla založen pivovar a později i palírna kořalky. K zásadnějšímu osídlení Hukvald došlo až v 18. století, kdy vznikl i kostel a leního sídlo biskupa.
Z řemesel, kterými se živili zdejší obyvatelé vyniká především tkalcovství, které zde kvetlo až do poloviny 19. století. Poté muselo ustoupit novým továrnám v okolních městech. V téže době dosáhl velkého věhlasu hukvaldský hřebčín, založený v roce 1858 kardinálem Fürstenberkem. V roce 1960 došlo k sjednocení jednotlivých částí obce v jeden celek.
Co je k vidění
Nejpřitažlivějším místem v obci je zřícenina středověkého hradu a unikátní obora s dančí a mufloní zvěří. Památkou na Leoše Janáčka je nejen jeho rodný dům, ale i amfiteátr se sochou Lišky Bystroušky a památník. Ze sakrálních staveb doporučujeme návštěvu kostela svatého Maxmiliána. Přes Hukvaldy vede i naučná stezka, která zájemce seznamuje s významnými místy obce i okolí. Z přírodních zajímavostí upozorňujeme na rezervace "Pod Hukvaldskou oborou" a "Palkovické hůrky".
Zajímavost
Z kulturního dění v obci doporučujeme každoroční mezinárodní hudební festival, konající se pod názvem Janáčkovy Hukvaldy.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 6062 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz