Hřensko
Hřensko
Malebná obec Hřensko leží v Ústeckém kraji, v Děčínském okrese. Jde o turisticky nejvyhledávanější obec v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce a zároveň vstupní bránu do Národního parku České Švýcarsko. Obec na soutoku Labe a Kamenice se soustředí na cestovní ruch, neboť úžasná okolní příroda každoročně přiláká velké množství návštěvníků. Velká část Hřenska se nachází v údolí obkl…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Děčín
- Obec
- Hřensko
Malebná obec Hřensko leží v Ústeckém kraji, v Děčínském okrese. Jde o turisticky nejvyhledávanější obec v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce a zároveň vstupní bránu do Národního parku České Švýcarsko. Obec na soutoku Labe a Kamenice se soustředí na cestovní ruch, neboť úžasná okolní příroda každoročně přiláká velké množství návštěvníků. Velká část Hřenska se nachází v údolí obklopeném vysokou hradbou skalních stěn a soutěsky řeky Kamenice, Tichá a Divoká umožňují realizovat příjemné plavby na pramičkách. Zvláštností je výskyt horských rostlina mezi skalami, které se při nízké nadmořské výšce málokdy vyskytují. V Hřensku žije na katastrální výměře 19,88 km² méně než 400 obyvatel.
Historie
Dnešní obci předcházela krčma sloužící plavcům a vorařům k odpočinku. V 16. století se zde začali usazovat další obyvatelé, kterým zajišťovala obživu těžba a plavení dřeva. Původní krčma nezůstala osamocena a brzy k ní přibylo mnoho dalších objektů. V době kdy Hřensko spravovala hrabata Clary-Aldringenové došlo k zásadnímu rozvoji turistiky, neboť byl založen jeden z prvních Horských spolků v Čechách.
Po konfiskacích během třicetileté války byl majetek Aldringenů rozdělen mezi několik dědiců a obyvatelé Hřenska podléhali až čtyřem vrchnostem. Ke sloučení jednotlivých částí došlo až v roce 1709 a panství dostalo název Bynovecké. V 17. století stoupal význam Hřenska jako obchodního střediska, kdy klíčovou roli stále sehrávalo zpracovávání dřeva. Místní obyvatelstvo bylo v 19. století stiženo epidemií cholery. V té doby již v Hřensku pracovaly čtyři pily. Z ostatních průmyslových odvětví se zde částečně prosadil jen ten chemický.
Čím dál častěji se Hřensko stávalo vyhledávaným místem turistů i obdivovatelů krásné přírody. Ve 30. letech byla upravena stezka z Hřenska na Pravčickou bránu a začaly se objevovat první hotely a penzióny. Pravý turistický boom nastal po zpřístupnění soutěsek v roce 1898.
Co je k vidění
Na konci 18. století byl v obci postaven barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. Zásadním lákadlem pro návštěvníky ale zajisté bude široká paleta nabízených výletů na Pravčickou bránu, která je největším přírodním skalním mostem v Evropě. V soutěskách řeky Kamenice je možno absolvovat projížďku na lodičkách i s výkladem převozníka.
Zajímavost
V bezprostřední blízkosti Pravčické brány se nachází výletní zámeček Sokolí hnízdo, kde si návštěvníci mohou prohlédnout muzeum Národního parku České Švýcarsko.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2439 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz