Hranice
Hranice
Město Hranice leží v Karlovarském kraji, v okrese Cheb, v nejsevernější části ašského výběžku. Nevelké městečko leží v zalesněné krajině, a ze tří stran je obklopeno státní hranicí se Spolkovou republikou Německo. V centru města převažuje hustá zástavba a v okrajovějších oblastech se nacházejí spíše roztroušená stavení v polích. V okolí Hranic se zvedají zalesněné stráně vrcholků pohoří Smrčina. …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Karlovarský kraj
- Okres
- Cheb
- Obec
- Hranice
Město Hranice leží v Karlovarském kraji, v okrese Cheb, v nejsevernější části ašského výběžku. Nevelké městečko leží v zalesněné krajině, a ze tří stran je obklopeno státní hranicí se Spolkovou republikou Německo. V centru města převažuje hustá zástavba a v okrajovějších oblastech se nacházejí spíše roztroušená stavení v polích. V okolí Hranic se zvedají zalesněné stráně vrcholků pohoří Smrčina. Součástí přírodního parku Smrčina jsou dvě národní přírodní památky. V severní části je to Bystřina a v západní části Lužní potok. Dobrou dostupnost Hranic zajišťuje železniční trať na trase Františkovy Lázně – Aš – Hranice. Město Hranice patří do mikroregionu Přátelé v srdci Evropy. Na území místní části Trojmezí se nachází trojmezí historických zemí (Čech, Bavorska, Saska). V současné době žije v Hranicích přibližně 2 200 obyvatel na území o katastrální výměře 31,80 km².
Historie
Hranice byly založeny zřejmě na počátku 13. století. Písemná zmínka o osadě předcházející dnešnímu města pochází z roku 1306. Jedná se o kupní smlouvu Konráda z Neiberku, který prodal veškeré části obce Heinrichu Zedtwitzovi. Rod Zedtwitzů byl spojen s dalšími osudy Hranic po dobu více než 400 let.
Původně zemědělská obec se postupem let stala významným střediskem řemeslné výroby. První cechovní oprávnění pochází z roku 1591. Zkázu a utrpení přineslo období třicetileté války. Většina nekatolíků byla přinucena obec opustit a k vylidnění obce přispěla i smrtící epidemie moru. Na počátku 18. století zde byl přestavěn nejvýznamnější kostel sv. Martina v barokním slohu. Na počátku 19. století byla obec povýšena na městečko a vznikla zde i první textilní manufaktura v Čechách. Vyráběly se zde vlněné a bavlněné šátky, které se vyvážely do celého světa. V roce 1882 pak byly Hranice povýšeny na městys. Status města Hranice obdržely definitivně až v roce 1964.
Co je k vidění
Ve městě se nacházejí dva kostely. Evangelický kostel svatého Martina byl postaven v raně barokním stylu v roce 1682. Novorománský kostel Panny Marie vznikl v roce 1894. Na zaniklou osadu Kaiserův hamr upomíná hraniční kámen z roku 1844. Budova školy pochází z roku 1880 a byla postavena v novorenesančním slohu. Upomínkou na lidovou architekturu je několik hrázděných a roubených obedněných domů, nacházejících se na okraji města.
Zajímavost
Z několik cyklostezek upozorňujeme na tu vedoucí z rozcestí Nad Peklem přes Krásnou, rozcestí Marak, Podhradí až do Doubravy.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2297 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz