Horšovský Týn
Horšovský Týn
Při cestách po západních Čechách se můžeme setkat s nejedním místem prodchnutým atmosférou slavné historické tradice. Jedním z nich je i městečko Horšovský Týn, které nalezneme na cestě mezi Plzní a Domažlicemi, budeme-li kopírovat řeku Radbuzu po jejím toku. A právě brod přes tuto řeku byl zřejmě důvodem k založení Horšovského Týna, neboť přes něj vedla důležitá cesta z Prahy do Řezna a už v 10.…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Domažlice
- Obec
- Horšovský Týn
Fotogalerie k článku
Při cestách po západních Čechách se můžeme setkat s nejedním místem prodchnutým atmosférou slavné historické tradice. Jedním z nich je i městečko Horšovský Týn, které nalezneme na cestě mezi Plzní a Domažlicemi, budeme-li kopírovat řeku Radbuzu po jejím toku.
A právě brod přes tuto řeku byl zřejmě důvodem k založení Horšovského Týna, neboť přes něj vedla důležitá cesta z Prahy do Řezna a už v 10. století tu prý vznikla kupecká osada. V zástavu nově vzniklému pražskému biskupství bylo dáno zdejší území údajně roku 973 samotným knížetem Boleslavem II. V písemných listinách nalézáme první zmínky o Týnu v letech 1184 – 1192 a můžeme z nich usuzovat, že zde existoval v té době opevněný biskupský dvorec. Důležitý mezník ve vývoji zdejší oblasti přináší polovina 13. století, kdy tu nechává biskup Jan z Dražic zbudovat hrad, kterého skvostem zůstává raně gotická kaple Nejsvětější Trojice, kterou dnes můžeme směle zařadit mezi nejkrásnější sakrální památky u nás. Městečko se v průběhu dalších desetiletí rychle rozrůstalo a za přispění prvního arcibiskupa Arnošta z Pardubic mu král Karel IV. přidělil statut města a povolil vystavět opevňující hradby. Ty však neohradily celé městečko a to se stalo Horšovskému Týnu osudným za husitských válek, kdy bylo město napadeno husity a těžce poničeno, včetně nového kostela Panny Marie a sv. Apolináře na náměstí. Nájezdu kališníků se ubránila dobře opevněná část města na levém břehu Radbuzy. Přechod města z biskupských rukou do vlastnictví rodu šlechtického, konkrétně Lobkoviců s sebou přináší rok 1539, který je však následován rozsáhlým požárem, který paradoxně napomáhá novému architektonickému růstu a budování, které městu dodá renesanční podobu. Původní hrad se proměňuje v zámek, vzniká krásná zámecká zahrada a s ní velké množství staveb zahradní architektury. Katolické konfiskace po Bílé hoře přenesou panství do rukou Trautmannsdorfů, kterých vliv zabezpečí, že město ani zámek nejsou útrapami třicetileté války příliš zasaženy. Po jejím skončení se započíná ve městě nová výstavba, za zmínku stojí klášter kapucínů s kostelem sv. Víta, Václava a Vojtěcha, který se stal též pro Trautmannsdorfy rodinnou hrobkou. Ten si prošel strastiplnou cestu mnoha přestaveb, která vyvrcholila roku 1950, kdy se stal skladištěm velkoobchodu.
Svůj barokní ráz získává Týn v průběhu sedmnáctého století, především se mění architektura domů na náměstí, či stavby v zámecké zahradě. Dochází též postupně k splynutí městských částí na pravém i levém břehu Radbuzy. Staré centrum Horšovského Týna chráněné řekou zůstalo naštěstí uchráněno divokým a leckdy necitlivým přestavbám z období po druhé světové válce.
Pro současného návštěvníka zůstává Horšovský Týn a jeho okolí zajímavým a příjemným tipem na výlet, při kterém lze navštívit původní hrad, projít si zajímavé centrum města, procházet se po Horšovské oboře nacházející se severně od města či se vydat západním směrem a navštívit zámek v Poběžovicích, který byl působištěm slavného sochaře Jana Brokofa. A když bude mít návštěvník chuť na poznání folklorních slavností, je vhodné vybrat si k návštěvě červenec, kdy při anenské pouti bývá otevřena věž kostela sv. Petra a Pavla ze které je krásný výhled na hrad, město a celé jeho okolí.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1810 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz