Horská Kvilda
Horská Kvilda
Obec Horská Kvilda leží na Plzeňském kraji, v Klatovském okrese, přibližně 25 km jižním směrem od města Sušice. Šumavská obec odkazuje svým názvem k dřívější příslušnosti k nedalekému hornickému městečku Kašperské Hory. Jde o vyhledávané a známé turistické středisko, kde se křižují značené turistické trasy a cyklotrasy se zimními běžeckými stopami. V malebné obci se odehrává i děj románu V ráji Š…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Klatovy
- Obec
- Horská Kvilda
Obec Horská Kvilda leží na Plzeňském kraji, v Klatovském okrese, přibližně 25 km jižním směrem od města Sušice. Šumavská obec odkazuje svým názvem k dřívější příslušnosti k nedalekému hornickému městečku Kašperské Hory. Jde o vyhledávané a známé turistické středisko, kde se křižují značené turistické trasy a cyklotrasy se zimními běžeckými stopami. V malebné obci se odehrává i děj románu V ráji Šumavském od Karla Klostermanna. Jeden z hlavních protagonistů románu, Rankl-Sepp, se zvěčněn zásluhou řezbáře Karla Tittla před zdejším hotelem. Zajímavostí zdejšího kraje jsou i netradičně vypadající krávy s hustou srstí. Jde o plemeno HIghland, které je odolné zdejších drsným horským podmínkám. V okolních lesích zde nalézt pozůstatky významné středověké obchodní Zlaté stezky, kudy se vozila z Pasova do Čech sůl. V Horské Kvildě žije přibližně 70 stálých obyvatel na území o katastrální rozloze 29,91 km2.
Historie
Horská Kvilda vznikla na místě spojení starých obchodních cest již v době vrcholného středověku. Vývoj zdejší oblasti úzce souvisel s osudy královského hradu Kašperk. Na konci 16. století koupilo hrad i jeho okolí město Kašperské hory a veškeré právní záležitosti přešly do jeho pravomoci. Na rozsáhlém prostoru zde vznikalo roztroušené osídlení drobných oblastí. Osada Horská Kvilda byla původně tvořena částmi u Daniele, Polaufovy domy a Xanderovy domy. Patřila k ní i Turnerova chata. V průběhu třicetileté války i zde řádily soldatesky vojenských žoldnéřů. Ty přitahovala existence obchodních stezek. Pohromu ještě zintenzivnily morové epidemie, které kraj zasáhly v první polovině 17. století. Těžké ztráty byly postupně nahrazovány nově příchozími kolonizátory, kteří se živili pěstováním brambor a ovsa, protože pro další zemědělské suroviny zde nepanovaly příznivé klimatické podmínky. Novým hospodářským podnětem bylo rozvinutí sklářské výroby na přelomu 17. a 18. století. Dostatek dřeva pak zpracovávaly nově založené pily, kde se vyráběly různé druhy beden. K produkci obručí a dalšího nářadí pak přispěl starý hamr. V březnu roku 1849 byla Horská Kvilda začleněna do nově vzniklé obce Kozí Hřbet. Toto uspořádání však trvalo pouhých 10 let. V roce 1859 již z katastrálních osad Horská Kvilda a Zhůří byla ustavena obec Horská Kvilda.
Co je k vidění
V blízkosti jedné z nejvýše položených obcí v České republice se nachází Jezerní slať s naučnou stezkou a vyhlídkovou věží. Poloha uprostřed Národního parku Šumava činí z Horské Kvildy vyhledávané místo milovníků aktivní i pasivní rekreace. Z mnoha cyklistických okruhů doporučujeme trasu vedoucí z Horské Kvildy na Filipovu Huť, dále do Bučiny, do Kvildy a zpět do Horské Kvildy. Zájemce může uskutečnit i jednokilometrovou zajížďku k vlastnímu pramenu Vltavy.
Zajímavost
V nedaleké Kvildě lze navštívit muzeum se stálou expozicí historie Kvildy a Bučiny. Zájemce se zde dozví mnohé o dávném i současném životě ve zdejším kraji.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1904 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz