Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Hořovice

Hořovice

Město Hořovice leží ve Středočeském kraji, v okrese Beroun, přibližně 50 kilometrů jihozápadním směrem od hlavního města Prahy. Jde o druhé největší a nejstarší město okresu Beroun a zároveň přirozené centrum hospodářského i kulturního života zdejší oblasti. V okolí Hořovic najdeme množství historicky cenných památek i okouzlující přírodu. Nedaleko od města se rozkládá Chráněná krajinná oblast Kř…

Adresa a kontaktní informace

Město Hořovice leží ve Středočeském kraji, v okrese Beroun, přibližně 50 kilometrů jihozápadním směrem od hlavního města Prahy. Jde o druhé největší a nejstarší město okresu Beroun a zároveň přirozené centrum hospodářského i kulturního života zdejší oblasti. V okolí Hořovic najdeme množství historicky cenných památek i okouzlující přírodu. Nedaleko od města se rozkládá Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko i Český kras. Hořovice jsou zároveň označovány jako vstupní brána do oblasti brdských lesů. Dominantou města je barokně-klasicistní zámek, který je vyhledávaným cílem turistů a protéká tudy Červený potok. V současné době žije v Hořovicích přibližně 6700 obyvatel na území o katastrální výměře 9,55 km².

Historie

Zdejší území bylo osídleno již v době 10. století. Přibližně o dvě stě let později zde vznikl hospodářský dvorec, který byl na konci 15. století přestavěn na gotickou tvrz. Spolu se vznikem dvorce výrazně vzrostl počet zdejších obyvatel. V roce 1322 získaly Hořovice status města. Městečko se rozrůstalo kolem mírně se svažujícího náměstí s obdélníkovým půdorysem. V okolí Hořovic se již od 14. století těžila železná ruda. K jejímu zpracování zde byly založeny hutě a železárny. Vyráběly se především plechy, dráty a později i železné cvočky. K odbytu vyráběného zboží přispělo zahájení železničního provozu v roce 1862. V té době již v Hořovicích stál Nový zámek, postavený v 18. století. Jeho vlastníky byli postupně Jan František z Vrbna, Friedrich Wilhelm von Hanau a v roce 1922 jej získal Jindřich Schaumburg. V druhé polovině 19. století se v důsledku poklesu výroby hořovických cvočků muselo ve zdejších továrnách mohutně propouštět. Dělníci bez práce pak pořádali bouřlivé demonstrace, které musely být potlačeny až za pomoci přivolané policie. Hořovice byly až do roku 1960 dokonce okresním městem.

Co je k vidění

Ze středověké tvrze, přestavěné na hrad, se do dnešních dnů dochovaly jen portály a sklepy v prostorech tzv. Starého zámku. Vedle Starého zámku byl na počátku 18. století vystavěn reprezentativní barokní zámek. Obklopuje jej francouzský a anglický park. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na barokně přestavěný kostel svatého Jiljí. Na centrálním náměstí pak stojí objekt bývalého františkánského kláštera s barokním kostelem Nejsvětější Trojice. Pseudorenesanční budova radnice je z roku 1905. Z možných výletů doporučujeme cestu jihovýchodním směrem od města, která nás dovede do obce Jince. Zde je unikátní technická památka Vysoká pec Barbora.

Zajímavost

V letních měsících se na nedalekých hradech Žebrák a Točník konají historické rekonstrukce středověkých bitev, v podání četných skupin historického šermu.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete