Horoměřice
Horoměřice
Obec Horoměřice leží ve Středočeském kraji, nedaleko od hlavního města Prahy, v okrese Praha-západ. Sousedí s městskými částmi Prahy 6 (Nebušice, Lysolaje, Suchdol, Přední Kopanina). Okolní krajina má mírně zvlněný charakter a na jižní straně obce se svažuje k údolí Šáreckého potoka. Na východě je lemována údolím Vltavy. Severním směrem od obce se rozkládají husté ovocné sady. Na území…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Praha-západ
- Obec
- Horoměřice
Obec Horoměřice leží ve Středočeském kraji, nedaleko od hlavního města Prahy, v okrese Praha-západ. Sousedí s městskými částmi Prahy 6 (Nebušice, Lysolaje, Suchdol, Přední Kopanina). Okolní krajina má mírně zvlněný charakter a na jižní straně obce se svažuje k údolí Šáreckého potoka. Na východě je lemována údolím Vltavy. Severním směrem od obce se rozkládají husté ovocné sady. Na území obce najdeme tři rybníky a veškerou občanskou vybavenost. Dobré spojení s okolními městečky i hlavním městem zajišťuje silnice vedoucí z Prahy do Kralup nad Vltavou. Zdejším obyvatelům může částečně komplikovat život blízkost Letiště Praha. V současné době se v obci realizují protihluková opatření. Horoměřice představují vyhledávanou rekreační oblast především pro desítky Pražanů, kteří sem přijíždějí strávit svou dovolenou. V současné době žije v Horoměřicích přibližně 3 200 obyvatel na území o katastrální výměře 8,04 km².
Historie
Území dnešní obce bylo osídleno již v době dávného pravěku. V písemných pramenech se však první zmínka o Horoměřicích objevuje až v roce 1273, kdy obec spadala do majetku Strahovského kláštera. Zde vydržela až do vypuknutí husitských válek. V roce 1421 přešla obec do vlastnictví lékárníka Kuneše. Po skončení husitských bojů prodal král a císař Zikmund Horoměřice Jakoubkovi z Řitky a Václavovi ze Skopce. Po několika desítkách let však představitelé Strahovského kláštera opět Horoměřice vykoupili.
V majetku kláštera vydržela obec až do skončení druhé světové války. Během těchto staletí se několikrát dostali k držbě Horoměřic drobní šlechtici (např.: Martin Mininger z Lokte či Hertvik Zeydlitz). V období novověku museli zdejší obyvatelé odvádět ostatním vsím nemalý plat i robotní povinnosti. Tragickým obdobím pro Horoměřice byla léta třicetileté války, kdy zde řádila během tažení na Prahu vojska generála Banera. Strahovský klášter měl v obci hospodářský dvůr s obytnou budovou, která byla na počátku 18. století přestavěna na jednoduchý patrový zámeček. V roce 1848 byl v Horoměřicích založen spolek dobrovolných hasičů a o několik desetiletí později i sokolská jednota. Oba spolky existují v obci do dnešních dní.
Co je k vidění
Upozorňujeme zvláště na barokní zámeček, vystavěný v první polovině 18. století. Za zmínku jistě stojí i zajímavé fresky v kapli sv. Anny. Zajímavostí obce je kámen nejasného původu, považovaný některými odborníky za menhir. Na památku českého botanika a cestovatele Benedikta Rozela byla vyrobena pamětní deska.
Zajímavost
Obec je ideálních výchozím místem k realizaci pěších či cyklovýletů. Ty nás zavedou do Šárky, do Houslí, Kozích Hřbetů či do Tuchoměřického lesa.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 901 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz