Horní Suchá
Horní Suchá
Obec Horní Suchá se nachází v Moravskoslezském kraji, v okrese Karviná, severovýchodním směrem od města Havířov. Obcí protéká říčka Sušanka a nedaleká přehradní nádrž Těrlicko je vyhledávaným místem k letní rekreaci. Až do konce minulého století na území obce pracovaly dva těžební doly, jejichž činnost značně ovlivnila kvalitu života v obci a okolí. V současné době se pracuje na rekultivaci okoln…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Karviná
- Obec
- Horní Suchá
Obec Horní Suchá se nachází v Moravskoslezském kraji, v okrese Karviná, severovýchodním směrem od města Havířov. Obcí protéká říčka Sušanka a nedaleká přehradní nádrž Těrlicko je vyhledávaným místem k letní rekreaci. Až do konce minulého století na území obce pracovaly dva těžební doly, jejichž činnost značně ovlivnila kvalitu života v obci a okolí. V současné době se pracuje na rekultivaci okolních území. Horní Suchou prochází červená turistická značka, vedoucí přes Darkovský most a lázně Darkov k zámku Fryštát. V obci je soustředěno velké množství průmyslových firem. Žije zde i početná polská menšina. V Horní Suché žije v současné době přibližně 4 500 obyvatel na území o katastrální výměře 9,79 km².
Historie
V písemných pramenech se první zmínka o Horní Suché objevuje v roce 1305, kdy vratislavský arcibiskup Jindřich I. z Vrbna pověřil benediktinské mnichy sepsáním obcí, které měly povinnost odvádět daně. Do roku 1471 byla Horní Suchá v majetku těšínských Piastovců. Většinu obyvatel tvořili nemajetní Poláci. V dalších staletích se v držení obce střídali zástupci polských a německých rodů. Na počátku 19. století pak získal severní část obce Jan Larisch-Mönnich. Jižní část obce připadla do majetku Larisch-Mönnichů v roce 1825. V té době dochází k progresivnímu rozvoji obce. Došlo k budování zemědělských a průmyslových objektů, mezi kterými vyniká hornosušský cukrovar, cihelna a následně i důl František. Po skončení první světové války připadla část Těšínska začleňující i Horní Suchou nově vzniklé Československé republice. V roce 1938 zabraly zdejší území polské vojenské jednotky, které byly brzy vystřídány armádami německými armádami. K osvobození Horní Suché došlo v květnu roku 1945. V poválečném vývoji se hnacím motorem pro rozvoj obce stal důl František. V roce 1945 byla Horní Suchá připojena k městu Havířovu. Samostatnost získala zpět v roce 1990.
Co je k vidění
Ze zajímavých objektů v Horní Suché upozorňujeme zvláště na katolický kostel z roku 1835, kde nalezneme i pamětní desku hraběte Larische. Z bývalého Hornosušského cukrovaru se dochovaly zajímavé Mlýnské kameny. Kulturní dění v obci se většinou odehrává ve společenském domě Aplaus. Ze sochařské výzdoby obce zaujme socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1843.
Zajímavost
Jihozápadním směrem od Horní Suché se nachází obec Životice s památníkem věnovaným obětem odboje. Vede sem červená turistická značka. Dále se po ní můžeme vydat ke Kotulově dřevěnce v Havířově.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 6123 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz