Horní Slavkov
Horní Slavkov
Horní Slavkov je městem v Sokolovském okrese a Karlovarském kraji, jehož historie je úzce spojená s hornictvím. Nachází se v lázeňském trojúhelníku mezi městy Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Karlovy Vary. Počet obyvatel se pohybuje těsně pod hranicí 6000 a katastrální výměru má město 36,81 km2. Výhodnou polohou v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, je Horní Slavkov ideálním místem pro …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Karlovarský kraj
- Okres
- Sokolov
- Obec
- Horní Slavkov
Historie
První písemnou zmínkou o Horním Slavkově je zaznamenání uvedení místního faráře do úřadu, v roce 1357. V té době zde již několik stovek let existovala osada, jež byla významným místem vývozu cínu a stříbra. Prvnímu majiteli celého bečevského panství byli Riesenburkové. V polovině 15. století pak celé panství přešlo do vlastnictví pánů z Plavna. Jejich nadvláda však pro město mnohou pozitivního nepřinesla. O poznání lépe se Slavkovu dařilo za Pluhů z Rabštejna, kteří získali panství na konci 15. století. Výrazně se přičinili o rozvoj těžby a zaměstnávali několik tisíc horníků. Slavkov dokonce roku 1539 získal právo na hory (doly), které mu zajišťovalo podíl na těžbě i zisku. Převážně protestantské město však tragicky postihly události následující po bitvě na Bílé hoře. Městu byl konfiskován majetek a zasáhlo ho několik morových epidemií. Počet obyvatel tak klesl na polovinu.
Těžba nerostných surovin však pokračovala i nadále. S nepoctivci se místní dokázali rychle vyrovnat díky využívání starého městského práva na soudnictví, které bylo Slavkovu odejmuto až v roce 1750. K vytěžení hlavního ložiska došlo v závěru 17. století a horníci začali pozvolna opouštět město. K tomu se přidala katastrofa v podobě ničivého požáru a vojenského tažení. Finančně vyčerpané město jen těžko navazovalo na svou dřívější prosperitu. K obnově výrazně přispěla rozvíjející se výroba porcelánu. V roce 1792 zde otevřel Jan Jiří Paulu první porcelánku v Čechách, která o 20 let později získala privilegium na výrobu porcelánu.
V důsledku podepsání Mnichovské dohody v září 1938, bylo město připojeno k německé říši. Pro válečné účely se začal těžit nově objevený wolfram a cín. Po válce byla odsunuta většina obyvatel německé národnosti a započalo období nové těžby, tentokrát zaměřené na uran. V Horním Slavkově byl dokonce zbudován jeden z pracovních táborů, pro politicky nepohodlné odpůrce komunistického režimu.
Co je k vidění
Návštěvníkovi Horního Slavkova se přímo nabízí exkurze do místního muzea, ve kterém se nachází rozsáhlá expozice hornictví, nerostů, řemesel i zajímavé ukázky z produkce manufaktury za uplynulých více než 200 let. Nejvýznamnější architektonickou stavbou je kostel sv. Jiří. Pro milovníky přírody lze nabídnout výstup na rozhlednu na Krásenském vrchu či výlet do okolní Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
Zajímavost
Součástí expozice v místním muzeu je unikátní měšťanská černá kuchyně, představující podmínky pro přípravu pokrmů v minulých staletích.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2394 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz