Horní Radouň
Horní Radouň
Nevelká obec Horní Radouň leží v Jihočeském kraji, přibližně 15 kilometrů severním směrem od okresního města Jindřichův Hradec. Okolní krajina je tvořena malebnými lesy, desítkami rybníků a počínající Českomoravskou vrchovinou. Přibližně polovina objektů v obci není trvale obydlena a slouží k rekraci. Většina místních obyvatel je pak zaměstnána v akciové společnosti Zevera, která se nachází přímo…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Jindřichův Hradec
- Obec
- Horní Radouň
Nevelká obec Horní Radouň leží v Jihočeském kraji, přibližně 15 kilometrů severním směrem od okresního města Jindřichův Hradec. Okolní krajina je tvořena malebnými lesy, desítkami rybníků a počínající Českomoravskou vrchovinou. Přibližně polovina objektů v obci není trvale obydlena a slouží k rekraci. Většina místních obyvatel je pak zaměstnána v akciové společnosti Zevera, která se nachází přímo v obci. Obec má tři místní části – Starý Bozděchov, Nový Bozděchov a Bukovku. V současné době zde žije přibližně 240 obyvatel na území o katastrální výměře 15,34 km².
Historie
Ačkoliv první písemná zmínka o obci pochází z roku 1437, můžeme se domnívat, že ta byla založena již mnohem dříve. O Starém Bozděchově se dokonce dozvídáme již v roce 1395, kdy jej vlastnil Sudík z Bozděchova. Ten zde vlastnil i tvrz, která se do dnešním dnů nedochovala a místě její existence se můžeme jen dohadovat. V průběhu 16. století tyl Bozděchov připojen ke Kamenici, současné Kamenici nad Lipou. Když došlo k dělení tohoto panství, byla obec přičleněna k panství Etynskému (současná Nová Včelnice). V této době zde byl založen i dvůr, který byl v roce 1810 rozparcelován a na tomto základě vznikl Nový Bozděchov. Vzhledem k úrovni nadmořské výšky zde byly poměrně tvrdé životní podmínky. Obci se z tohoto důvodu začalo říkat "Na Nouzi" a tento název se udržuje i v současnosti. Ve druhé polovině 19. století se začala rozvíjet nová struktura života obyvatel venkova. Výrazně k tomu přispěla železnice, která umožnila obyvatelům cestovat do vzdálenějších míst za prací. Na místě dnešní Bukovky stávala v dobách vrcholného středověku malá tvrz, nazývaná Vojkov. První zmínku o ní nacházíme již v roce 1415. Roku 1467 byl Vojkov vypálen Zdeňkem ze Šternberka. Na pozemcích pustého Vojkova založil kolem roku 1785 majitel etynského panství baron Bukovka z Bukovky vesnici, ve které bylo osmnáct chalup a nesla název právě po zakladateli.
Co je k vidění
Historicky nejzajímavější stavbou v Horní Radouni je kaplička sv. Jana Nepomuckého, pocházející z 19. století. Na budově bývalé školy pak nalezneme pamětní desku obětem 1. světové války. V Bukovce je pak k vidění kaplička a ve Starém Bozděchově pamětní deska místnímu partyzánskému hnutí. Z okolní překrásné přírody upozorňujeme na nejvyšší bod v okolí – Nejdecké čihadlo. Pro cyklisty je připraveno několik značených cyklistických tras, vedoucích k nedaleké Červené Lhotě, do Jindřichova Hradce či do Kamenice nad Lipou. V zimních měsících si milovníci lyžování mohou zajezdit na místním lyžařském vleku.
Zajímavost
Přibližně 4 kilometry od Horní Radouně můžeme navštívit malebnou obec Kostelní Radouň, kde stojí unikátní kostel sv. Víta a v jeho sousedství pak vyhledávaný hostinec U Hrnečků.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1357 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz