Statistika našeho portálu

  • 103 535 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Horní Blatná

Horní Blatná

Město Horní Blatná leží v Karlovarském kraji, v okrese Karlovy Vary, ve vrchní části Krušných hor. Převážně hornické městečko leží nedaleko hraničního pásma s Německem. U východního okraje města se vypíná Blatenský vrch, ležící ve výšce 1043 m. n. m. V nedalekém Perninku je vybudován rozsáhlý lyžařský areál s několika vleky a řadou upravených běžeckých tratí. V dolech se těžil převážně cín. Vodu …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Horní Blatná leží v Karlovarském kraji, v okrese Karlovy Vary, ve vrchní části Krušných hor. Převážně hornické městečko leží nedaleko hraničního pásma s Německem. U východního okraje města se vypíná Blatenský vrch, ležící ve výšce 1043 m. n. m. V nedalekém Perninku je vybudován rozsáhlý lyžařský areál s několika vleky a řadou upravených běžeckých tratí. V dolech se těžil převážně cín. Vodu do nich přiváděl Blatenský příkop. Naučná stezka Vlčí jámy zavede návštěvníky ke stejnojmennému přírodnímu útvaru, které je zajímavé ledovou pokrývkou na dně jam. V Horní Blatné se křižuje několik cyklostezek i turistických tras. V současné době žije v Horní Blatné přibližně 800 obyvatel na území o katastrální výměře 5,62 km².

Historie

Zdejší kraj byl osídlen již v době raného středověku. Horní Blatná však byla založena až v roce 1532, kdy saský kurfiřt Jan Bedřich koupil zdejší území od pánů z Tetova. Zajímavostí Blatné je tak fakt, že nevznikla samovolně, ale čistě účelově. V roce 1538 byla Horní Blatné panovníkem Ferdinandem I. povolena výstavba kostela, školy a špitálu. O dva roky později byla zahájena stavba vodního kanálu. V roce 1548 došlo k povýšení Blatné na královské město a udělení privilegií, souvisejících s tímto aktem. V té době zde již pracovala okolo čtyřiceti lesních cínových dolů. Dále zde fungovaly i desítky kobaltových mlýnů, vyrábějících modrou kobaltovou barvu.

Tragické události třicetileté války ještě znásobil nucený odchod nekatolických horníků, mezi kterými bylo mnoho zdatných odborníků. Protestantští horníci založili na saské straně hranice nové horní město Johanngeorgenstadt. V 17. a 18. století vznikla z popudu obyvatel Horní Blatné sklárna a výrobna paličkovaných krajek. Zhruba v polovině 18. století byla obnovena těžba stříbra. Hornická činnost byla definitivně ukončena na konci 19. století. V roce 1898 zavítala do města první vlaková souprava. Ve dvacátých letech minulého století tu fungoval pivovar, továrna na železářské výrobky a výrobna kotlů. Po odsunu německého obyvatelstva v roce 1946 byla velká část zdejších domů zdemolována.

Co je k vidění

I přes zničení mnoha domů na konci druhé světové války si Horní Blatná zachovala renesanční půdorys a v roce 1992 byla vyhlášena městskou památkovou zónou. Ze zajímavých staveb upozorňujeme na barokní kostel svatého Vavřince, kapli svatého Kříže, výklenkovou kapličku svatého Kříže či Blatenský vodní příkop. Za návštěvu jistě stojí i městské muzeum, zaměřující se na středověkou těžbu cínu.

Zajímavost

Před několika lety došlo k rekonstrukci vyhořelé Blatenské rozhledny, ze které se lze pokochat krásným výhledem na široké okolí města.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 19. prosinec

Dnes má svátek Ester

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete