Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Hořice na Šumavě

Hořice na Šumavě

Obec Hořice na Šumavě leží v jihočeském kraji, přibližně 14 kilometrů jihozápadním směrem od okresního města Český Krumlov, 7 kilometrů severně od Černé v Pošumaví. Okolí je utvářeno převážně Lipenským jezerem, na jehož břehu Hořice leží. Dobré spojení s okolím zajišťuje silnice I. třídy číslo 39 a železniční trať. Nejvyšším bodem je 880 metrů vysoký vrch Nad Skalným na západním okraji…

Adresa a kontaktní informace

Obec Hořice na Šumavě leží v jihočeském kraji, přibližně 14 kilometrů jihozápadním směrem od okresního města Český Krumlov, 7 kilometrů severně od Černé v Pošumaví. Okolí je utvářeno převážně Lipenským jezerem, na jehož břehu Hořice leží. Dobré spojení s okolím zajišťuje silnice I. třídy číslo 39 a železniční trať. Nejvyšším bodem je 880 metrů vysoký vrch Nad Skalným na západním okraji obce. Historické centrum obce bylo pro svou unikátnost vyhlášeno městskou památkovou zónou. Až do poloviny 20. století byly Hořice na Šumavě městysem. Při návštěvě obce si nenechte ujít Muzeum hořických pašijových her a Muzeum radiopřijímačů. Většina území je odvodňována potokem Polečnice, odtékajícím severním směrem s nejvýznamnějším přítokem, potokem Čertice. V obci samotné a v okolí jsou čtyři rybníky. V současné době žije v Hořicích na Šumavě přibližně 800 obyvatel na území o katastrální výměře 31,89 km².

Historie

V písemných pramenech se s Hořicemi na Šumavě poprvé setkáváme ve druhé polovině 13. století, kdy patřily do majetku pánů z Kosové Hory. Později se staly majetkem jedné z větví Rožmberků, kteří je prodali v roce 1290 cisterciánskému klášteru ve Vyšším Brodě. Dalším majitelem Hořic byl Záviš z Falkenštejna a následně Vítek z Krumlova. Ve 14. století měly Hořice v okolí výsadní postavení (vlastní konšel a rychtář, samostatná soudní pravomoc). V roce 1549 byl Hořicím udělen status městyse. Během třicetileté války byla obec zpustošena divokými nájezdy rabujících Švédů. V průběhu 19. století pak museli zdejší obyvatelé často likvidovat následky ničivých požárů. Právě podle těchto živelných katastrof dostaly Hořice svůj název. V roce 1995 pak zde byla vyhlášena městská památková zóna, zahrnující 27 objektů.

Co je k vidění

Dominanto městské památkové zóny Hořice je původně raně gotický kostel svaté Kateřiny ze 13. století. Za vidění jistě stojí i gotický žulový pranýř, nacházející se na náměstí a pocházející z roku 1549. Nedaleko od náměstí stojí soustava sedmi vzájemně propojených kamenných kašen, které zásobovaly domy pitnou vodou. Zajímavostí je Muzeum radiopřijímačů, ve kterém můžeme obdivovat 115 kusů historických rádií. Přírodní památkou je pak Žestov se smíšeným suťovým lesem.

Zajímavost

V roce 2000 bylo otevřeno muzeum historie Pašijových her, ve kterém najdeme expozici zaměřenou na lidové divadelní představení, které má tradici v Hořicích již od roku 1816.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete