Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Hořice

Hořice

Město Hořice leží v Královéhredeckém kraji, přibližně 25 km jihovýchodním směrem od okresního města Jičín a 25 km severozápadním směrem od Hradce Králové. Město je proslulé nejen výrobou tradičních pochoutkových trubiček, ale i sochařsko-kamenickou školou. Rozkládá se na jižním úbočí Hořického chlumu, který je posledním výběžkem Krkonoš a tvoří pomyslnou hranici mezi podhůřím a rovinatějším Polab…

Adresa a kontaktní informace

Město Hořice leží v Královéhredeckém kraji, přibližně 25 km jihovýchodním směrem od okresního města Jičín a 25 km severozápadním směrem od Hradce Králové. Město je proslulé nejen výrobou tradičních pochoutkových trubiček, ale i sochařsko-kamenickou školou. Rozkládá se na jižním úbočí Hořického chlumu, který je posledním výběžkem Krkonoš a tvoří pomyslnou hranici mezi podhůřím a rovinatějším Polabím. Zdejší klimatické podmínky umožňují hojné pěstování především ovocných strojů a poskytují vysoké výnosy z obilných polí. V Hořicích žije na území o katastrální výměře 21,46 km² více než 9 000 obyvatel.

Historie

Založení osady předcházející dnešnímu městu předpokládáme v průběhu 12. století. Blízko tvrze byl v osadě založen kostelík sv. Gotharda, a to přispěním pražských premonstrátů. Osada se postupně rozvíjela a proto došlo k jejímu přesunutí do oblasti nížiny, kde byl založen i další kostel, tentokrát zasvěcený Panně Marii. V písemných pramenech jsou Hořice v roce 1356 uváděny již jako městečko.

Během husitských válek byla na vrchu blízkého Gothardu svedena nemilosrdná bitva (1423), v níž byly oddíly panské jednoty poraženy armádou Jana Žižky. V držení městečka se vystřídalo několik šlechtických rodů, ovšem pořádný hospodářský rozkvět přišel až za vlády Smiřických. Ti zdejší území spravovali od poloviny 16. století do vypuknutí třicetileté války. Po účasti Albrechta Jana Smiřického ve stavovském povstání bylo panství císařem zkonfiskováno a darováno Albrechtu z Valdštejna.

Po Valdštejnově smrti se správcem Hořic stal polní podmaršálek Jakub Strozzio. Jakubův dědic Petr Strozzio zemřel v roce 1664 bez potomků a panství připadlo pražskému arcibiskupství. V průběhu 18. století pak bylo hořické panství v rámci raabizace rozparcelováno a pronajato poddaným. Radikální změny v Hořicích nastaly s příchodem 19. století. Kromě průmyslového rozvoje byly Hořice těžce zasaženy ničivým požárem z roku 1846, kdy shořela celá východní polovina města. Nově zakládané firmy se orientovaly na mechanické tkalcovství či na těžbu pískovce. První železnice do Hořic zavítala v roce 1882. Během prusko-rakouského konfliktu sídlil v Hořicích pruský štáb.

Co je k vidění

Nejvýznamnější historickou památkou ve městě je barokní kostel Narození Panny Marie, který byl vystavěn dle plánů K. I. Dienzenhofera. Mezi další zajímavé objekty patří barokní zámeček a hřbitovní kostelík sv. Gotharda. Upomínkou na rozsáhlou židovskou komunity ve městě je barokní synagoga v Tovární uličce a židovský hřbitov. Zajímavým tipem na výlet je nedaleké koupaliště s několika rekreačními objekty. Nad městem se zvedá vrchol Hořického Chlumu, na kterém je postavena zajímavá rozhledna.

Zajímavost

Hořice prosluly i sochařsko-kamenickou školou. Pod vrcholem Gothardem je otevřena galerie moderního umění pod širým nebem.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete