Hora Svaté Kateřiny
Hora Svaté Kateřiny
Město Hora Svaté Kateřiny leží v Ústeckém kraji, v Mosteckém okrese, přibližně 11 kilometrů od Litvínova a Jirkova. Rozkládá se v Krušných horách, v mikroregionu Svazek obcí v regionu Krušných hor, západním směrem od obcí Nová Ves v Horách a Deutschneudorf. Nejvýše položeným místem na městem je vrchol Lesenská pláň, ležící v nadmořské výšce 921 m. Horou Svaté Kateřiny prochází několik značených t…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Most
- Obec
- Hora Svaté Kateřiny
Fotogalerie k článku
Město Hora Svaté Kateřiny leží v Ústeckém kraji, v Mosteckém okrese, přibližně 11 kilometrů od Litvínova a Jirkova. Rozkládá se v Krušných horách, v mikroregionu Svazek obcí v regionu Krušných hor, západním směrem od obcí Nová Ves v Horách a Deutschneudorf. Nejvýše položeným místem na městem je vrchol Lesenská pláň, ležící v nadmořské výšce 921 m. Horou Svaté Kateřiny prochází několik značených turistických tras, vedoucích například do: nedalekého města Olbernhau, osady Rudoltice v Horách či k zámku Jezeří. Milovníci lyžování jistě ocení SKI areál Hora Svaté Kateřiny, nacházející se severozápadně od města. Ve městě žije v současné době více než 400 obyvatel na území o katastrální výměře 18,45 km². Status města byl Hoře Svaté Kateřiny navrácen definitivně v roce 2008.
Historie
Na místě dnešního města stála osada již v polovině 14. století. Informují nás o tom písemné záznamy, pocházející z konce století 15. Dějiny města jsou úzce spjaty s těžební činností, která tu byla realizována již v době před vypuknutím husitských válek. Hora Svaté Kateřiny spadala v té době pod panství Červený Hrádek. Václav IV. ji prodal Týmovi z Koldic, kterého brzy vystřídal Wilhelm z Illenburka a následně Albrecht z Kompasu. Klíčovým rokem pro Horu byl ten s letopočtem 1473, kdy panství zakoupil Lorenz Blaty z Altenhorfu a začal zde uplatňovat své hornické zkušenosti. U dolů stávala dokonce i tavírna.
V první polovině 16. století potvrdil Ferdinand I. Hoře Svaté Kateřiny zvláštní privilegia a vyhlásil ji městečkem. Ještě před vypuknutím třicetileté války ji vlastnili Lobkowiczové, ale po vlně konfiskací se majitelé často střídali. V roce 1707 připadlo celé panství knížeti J. Adamovi Ondřejovi z Lichtenštejnu. To se již městečko částečně vzpamatovalo z těžkých ran třicetileté války a následných morových epidemií. Dopomohla k tomu především znovuoživení těžební činnost, která přinášela měšťanům dostatek prostředku a umožňovala i velkorysou výstavbu. Těžba byla ukončena až na konci 18.století.
Zdejší obyvatelé si museli hledat alternativní zdroje obživy. Uchytilo se především plátenictví a výroba hraček. Až do skončení druhé světové války žila ve městě většina německého obyvatelstva. Po jejich vysídlení klesl počet obyvatel o tři čtvrtiny.
Co je k vidění
Nedaleko zajímavého náměstí stojí barokní kostel svaté Kateřiny, který byl postavený na počátku 17. století. Zajímavostí města je několik dochovaných původních krušnohorských domů, které jsou zdobeny hrázděnými štíty. Zájemce o zmapování historie těžební činnosti odkazujeme do Hornického muzea, nacházejícího se u severního okraje města. Na jižní straně města zase doporučujeme návštěvnu rozhledny na Růžovém vrchu.
Zajímavost
Nedaleko od města se nachází pozoruhodná Eduardova skála. Jedná se o skalní útvar ve tvaru sedící žáby, ze kterého je krásný a daleký výhled do širokého okolí.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2701 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz