Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Holešov

Holešov

Město Holešov leží ve Zlínském kraji, přibližně 15 km severovýchodním směrem od okresního města Kroměříže, na západním okraji Hostýnských vrchů. Jde o hraniční oblast mezi Hanou a Valašskem. Holešov je správním i průmyslovým centrem mikroregionu Holešovsko. Okolní krajina je mírně zvlněná a představuje velké lákadlo pro cykloturisty. Ti mohou využít především stezku vedoucí do Kroměříže, která pr…

Adresa a kontaktní informace

Město Holešov leží ve Zlínském kraji, přibližně 15 km severovýchodním směrem od okresního města Kroměříže, na západním okraji Hostýnských vrchů. Jde o hraniční oblast mezi Hanou a Valašskem. Holešov je správním i průmyslovým centrem mikroregionu Holešovsko. Okolní krajina je mírně zvlněná a představuje velké lákadlo pro cykloturisty. Ti mohou využít především stezku vedoucí do Kroměříže, která prochází středem města Holešova. Pěkným tipem na pěší výlet je návštěva muzea lidových staveb v nedaleké obci Rymice, kde stojí i unikátní větrný mlýn. V Holešově žije přibližně 12 600 obyvatel na katastrální výměře 33,96 km².

Historie

Osada předcházející dnešnímu městu existovala již ve 12. století, kdy byla lenním statkem olomouckých biskupů. Potvrzuje to listina biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141. Po zničení osady po vpádu Tatarů došlo k jejímu obnovení a zároveň důslednému opevnění. V druhé polovině 13. století je historickými prameny označována již jako město. Během 14.století došlo k rozdělení Holešova na manskou a alodiální část. Společnými majiteli obou částí byli páni Zdeněk a Ješek ze Šternberka.

Na konci 16. století se správcem města stal Karel ze Žerotína a následně Ladislav ml. z Lobkovic. Holešovu se nevyhnula strádání třicetileté války. Město bylo vypleněno nejdříve Valachy poté Švédy a nakonec i císařskými armádami. Ke kompletnímu vypálení města došlo v roce 1643.

Po skončení třicetileté války se novými majiteli stala hrabata Rottalů. Ta se zasloužila o důslednou přestavbu města i zámku. Posledními šlechtickými držiteli města byli příslušnici rodu Vrbnů. V roce 1850 bylo v Holešově zřízeno okresní hejtmanství a soud. Započalo tak období nebývalého hospodářského rozmachu. Nejhojněji byl zastoupen dřevařský a nábytkářský průmysl. Popularitu městu zajišťovala i Kneislova továrna na cukrovinky či pivovar a sladovna.

Co je k vidění

Na okraji historického centra města můžeme obdivovat pozůstatky středověkých hradeb. Historických budov se příliš nedochovalo, neboť většina z nich se stala obětí ničivých požárů. Tím největším byl Holešov postižen v roce 1842. Cennou památkou je bývalé židovské gheto a hřbitova. Ghetu dominuje starobylá synagoga. Největším lákadlem pro návštěvníky však zajisté bude velký barokní zámek, který nechali postavit v druhé polovině 17. století Rottalové. V přilehlém parku najdeme skvostnou soustavu vodních kanálů. Na přelomu 17. a 18. století byl postaven barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je ozdoben renesanční věží.

Zajímavost

V obecnou známost vešlo holešovské civilní letiště, které umožnilo zisk několika titulů mistrů světa ve sportovním parašutismu.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete