Heřmanův Městec
Heřmanův Městec
Město Heřmanův Městec leží v Pardubickém kraji, východním směrem od města Chrudimi. V okolí nalezneme několi pozoruhodných přírodních oblastí. Jižním směrem je to chráněná krajinná oblast Železné hory. Západním směrem se rozkládají husté a okouzlující lesy, které jsou označovány jako ráj houbařů. U jižního okraje města najdeme při toku potoka Konopka soustavu několika malých rybníků. Jako přírodn…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Pardubický kraj
- Okres
- Chrudim
- Obec
- Heřmanův Městec
Fotogalerie k článku
Město Heřmanův Městec leží v Pardubickém kraji, východním směrem od města Chrudimi. V okolí nalezneme několi pozoruhodných přírodních oblastí. Jižním směrem je to chráněná krajinná oblast Železné hory. Západním směrem se rozkládají husté a okouzlující lesy, které jsou označovány jako ráj houbařů. U jižního okraje města najdeme při toku potoka Konopka soustavu několika malých rybníků. Jako přírodní koupaliště je využíván ryník Konopáč. Severozápadním směrem od města dojdeme po značené turistické trase ke zřícenině hradu Svojčise a přes Choltickou oboru k Choltickému zámku. Trasa vedoucí jihovýchodním směrem pak vede k zřícenině hradu Rabštejn. Ve městě samém pak nalezneme několik historicky zajímavých staveb, které spolu s příjemnou atmosférou činí z Heřmanova Městce vyhledávané centrum výletníků. V současné době zde žije více než 5 000 obyvatel na území o katastrální výměře 14,34 km2.
Historie
Počátky města spadají do konce 13. století, kdy Heřman z Lichtenburku započal kolonizovat krajinu kolem hradu Lichnice. V písemných pramenech se s městem setkáváme poprvé v roce 1325, kdy se dle zápisu v zemských deskách dělil majetek Heřmana z Mrtic a Městec je zmiňován co by nehrazené městečko.
Městcem procházela známá Trstenická stezka, po níž putovaly obchodní karavany z Moravy až do Prahy. Měla však i svá negativa, neboť se po ní mohla bezproblémově pohybovat vojska jednotlivých armád. V době husitských válek stálo město na straně vyznavačů přijímání z kalicha. V následujícím období se zde vystřídalo několik šlechtických rodů. Za mnohé jmenujme alespoň Anděly z Ronovce, Berky z Dubé, Šporky či Kinské. Ti se stali majiteli v Heřmanova Městce v roce 1828. To již mělo město za sebou hrůzy třicetileté války i několik ničivých požárů. Kinští se do dějin města zapsali především výstavbou Mariánské nemocnice, hřebčína, dětské opatrovny či postupným rozšířováním zámeckého areálu, vybudovaného za vlády Šporků. Kromě architektonické výstavby zde prudce bujel i společenský a především spolkový život. Ve 20. století došlo k několika necitlivým stavebním zásahům do architektonické podoby města. Přesto byl střed města vyhlášen v roce 1989 městskou památkovou zónou.
Co je k vidění
Nejcennější stavbou v Heřmanově Městci je děkanský kostel sv. Bartoloměje, jehož dominantní věž je vidět z širokého okolí. Zaujme i objekt zámku s parkem v anglickém stylu, který prošel z původní barokní podoby několika přestavbami. Město je ideálním východiskem pro celou řadu výletů. Upozorňujeme na možné cíle v podobě hradu Lichnice, Sečskou přehradu, zámek Žleby či zámek Kačinu.
Zajímavost
V roce 1875 se v Heřmanově Městci odehrálo historicky první fotbalové utkání v celých Čechách.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3458 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz