Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Heřmanice

Heřmanice

Nevelká obec Heřmanice leží v Libereckém kraji, v okrese Liberec, přibližně 6 kilometrů jihozápadním směrem od Frýdlantu. Blízkost s Polskou republikou dokládá fakt, že Heřmanice bezprostředně sousedí s polkou obcí Bogatynia. Protéká tudy Heřmanický potok a říčka Oleška. Dobrou dostupnost s okolními obcemi a městy zajišťuje silniční komunikace vedoucí do sousedního Dětřichova. Pro milovníky kol j…

Adresa a kontaktní informace

Nevelká obec Heřmanice leží v Libereckém kraji, v okrese Liberec, přibližně 6 kilometrů jihozápadním směrem od Frýdlantu. Blízkost s Polskou republikou dokládá fakt, že Heřmanice bezprostředně sousedí s polkou obcí Bogatynia. Protéká tudy Heřmanický potok a říčka Oleška. Dobrou dostupnost s okolními obcemi a městy zajišťuje silniční komunikace vedoucí do sousedního Dětřichova. Pro milovníky kol je připravena vyhlášená "Pašerácká cyklostezka", táhnoucí se od Hrádku nad Nisou do Višňové. Zajímavostí obce je četný výskyt prázdněných a podstávkových stavení, které jsou udržovány v co nejzachovalejším stavu. Z přírodních zajímavostí upozorňujeme zvláště na Kodešovu skálu, patřící k nejpohlednějším čedičovým vyvřelinám v okolí. V blízkosti obce najdeme i čedičový lom. V roce 2006 se obec stala vítězem krajského kola soutěže o vesnici roku. V současné době žije v Heřmanicích přibližně 220 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 7,47 km². Co do počtu obyvatel patří Heřmanice k nejmenším obcím na celém Frýdlantsku.

Historie

Počátky Heřmanic jsou zamlženy tajemstvím, neboť neexistuje relevantní pramen, který by potvrzoval přesné datum jejich založení. Z nepotvrzených záznamů vyplývá, že byly založeny zřejmě v polovině 14. století, ovšem můžeme předpokládat i dřívější datum. Jisté je to, že do poloviny 16. století drželi zdejší panství členové šlechtického rodu Bibersteinů. Následným majitelem se stal Jindřich ze Schwanitz, jehož potomci drželi obec během dalších desetiletí. Nedotkli se jich ani pobělohorské konfiskace, neboť stáli na straně habsburského královského dvora. V roce 1650 potvrdil držení obce bratrům ze Schwanitz i František Ferdinand hrabě Gallas. V roce 1668 připadlo heřmanické léno zpět k frýdlantskému panství.

V druhé polovině 17. století prodal Antonín Pankrác Gallas za 2000 zlatých rýnských statek Heřmanice s platy a služebními povinnostmi Ferdinandovi z Roerichu. Po smrti posledního Gallase Filipa Josefa se k držení Heřmani dostal Kristián Filip hrabě Clam, který spojil svůj další osud se jménem vymřelého rodu. Clam-Gallasové pak působili jako vrchnostenská správa v Heřmanicích až do roku 1850. Velkostatek Frýdlant vlastnili Clam-Gallasová až do roku 1945. Po odsunu německého obyvatelstva ve 40. letech minulého století zásadně poskytl počet zdejších obyvatel. Obec se v roce 1990 definitivně odtrhla od Frýdlantu.

Co je k vidění

Heřmanicím chybí klasická sakrální dominanta. Za prohlídku však jistě stojí několik hrázděných domů, postavených v tzv. hornolužickém stylu. Příjemné chvíle zde strávit v hospůdce u Kodešovy skály. Sám přírodní útvar Kodešova skála je čedičovým skalním masivem se stěnou, na níž je patrné vzácné vějířovité uspořádání sloupců. Skála nese jméno frýdlantského učitele Otakara Kodeše, který zde byl v roce 1938 zastřelen.

Zajímavost

V současné době se uvažuje o vybudování cyklostezky po zrušené úzkokolejné trati Frýdlant – Heřmanice.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete