Golčův Jeníkov
Golčův Jeníkov
České město Golčův Jeníkov leží v kraji Vysočina a díky své bohaté historii je každoročně vyhledáváno velkým počtem turistů, kteří hledají její otisky v mnoha pozoruhodných historických stavbách. Pro milovníky pěší či cykloturistiky nabízí okolí města velké množství příjemných tras, které svou náročností uspokojí příležitostné i vášnivé sportovce. V současnosti žije ve městě přibližně 2 500 obyva…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Kraj Vysočina
- Okres
- Havlíčkův Brod
- Obec
- Golčův Jeníkov
Fotogalerie k článku
České město Golčův Jeníkov leží v kraji Vysočina a díky své bohaté historii je každoročně vyhledáváno velkým počtem turistů, kteří hledají její otisky v mnoha pozoruhodných historických stavbách. Pro milovníky pěší či cykloturistiky nabízí okolí města velké množství příjemných tras, které svou náročností uspokojí příležitostné i vášnivé sportovce. V současnosti žije ve městě přibližně 2 500 obyvatel a katastrální výměra představuje 27,49 km².Historie
Osada předcházející dnešnímu městu byla založena zřejmě již v 10. století. První písemná zmínka o městečku pochází z Jarlochova letopisu, z 12. století. V té době zde již stával první kostel. V popisu pražské diecéze, vypracované na příkaz Arnošta z Pardubic v polovině 14. století se objevuje první nevyvratitelný písemný doklad o Jeníkově. V závěru 14. století patřil Golčův Jeníkov pánům z Chlumu, později přešel do vlastnictví Podhořanům, aby se později opět vrátil do vlastnictví Slavatů z Chlumu. V období husitských válek se Jeníkov ocitl v centru politického dění, neboť Slavatové patřili k významným podporovatelům vyznavačů kalicha.
V průběhu 16. století bohatlo město rozvojem řemesel a obchodu. Výrazně k tomu přispělo i připojení Zábělčic, které patřily k prosperujícím obcím. Vzestup a prosperita pokračovaly až do třicetileté války, kdy byl Golčův Jeníkov opakovaně vydrancován a vypleněn. Zároveň však došlo z popudu Maxmiliána Goltze k založení významných budov radnice, děkanství, lorety a tvrze. Ve 30. letech přešlo vlastnictví celého panství do majetku rodu Trčků. Císař však roku 1636 rozhodl o přesunu Jeníkovského panství do vlastnictví Martina Maxmiliána von und der Goltze. Ten se zde po skončení třicetileté války natrvalo usadil a nechal zde zbudovat věžovitou tvrz, která dnes představuje nejstarší část tzv. zámeckého areálu a začal se podílet na obnově zpustošeného panství. Díky němu se na Jeníkovském panství usazují i jezuitští mniši původně působící v Kutné Hoře. Jejich zásluhou se na panství rychle šířila rekatolizace. Po smrti Martina Goltze se na zvelebování městečka významně podílela jeho manželka Marie Magdalena.
V závěru 18. století zakoupil panství Filip Krakovský hrabě z Kolovrat, z jehož osobou je spojován rozsáhlý rozvoj manufakturní výroby. Docházelo též k pěstování nových plodin, které v časech hladomoru zabránili mnoho obyvatel před smrtí hladem. Katastrofa se městu přesto nevyhnula, když v roce 1784 padla ničivému požáru za oběť polovina města. Neblahé období pokračovala i během napoleonských válek.
V roce 1830 zakoupila Jeníkovské panství hraběnka Terezie z Trautmannsdorfu, která nechala v zámeckém areálu postavit moderní pivovar. Z jeho výnosů těžil i nový vlastník panství, kterým se před polovinou 19. století rod Neubauerů. V té době se o Golčově Jeníkově hovoří jako o městě.
Co je k vidění
Architektonickými dominantami města jsou dva kostely – Svaté Markéty a děkanský kostel sv. Františka Serafínského. Historicky velmi cennou památkou jsou i pozůstatky Golčovy tvrze, pocházející z poloviny 17. století. Působení jezuitského řádu připomíná komplex děkanství, původně jezuitské rezidence. Nejvyšším bodem Golčova Jeníkova je věž, ve které je zavěšen zvon, pocházející z roku 1482. Za návštěvu jistě stojí i zámecký areál.
Zajímavost
Okolí Golčova Jeníkova je proslulé vhodnými podmínkami pro pěší turistiku a v zimě pro vyznavače běžkování.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3894 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz