Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Frýdek-Místek

Frýdek-Místek

Město Trýdek Místek.Okresní a statutární město Frýdek-Místek se rozkládá na obou březích řeky Ostravice, v Moravskoslezském kraji. Právě řeka Ostravice zde tvoří přirozenou hranici mezi Frýdkem a Místkem a též mezi historickými zeměmi Moravou a Slezskem. Počet obyvatel mírně je něco málo nad 60 tisíc a katastrální výměra města čítá 51,61 km². I přes převážně zaměření na strojní a textiln…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Trýdek Místek.

Okresní a statutární město Frýdek-Místek se rozkládá na obou březích řeky Ostravice, v Moravskoslezském kraji. Právě řeka Ostravice zde tvoří přirozenou hranici mezi Frýdkem a Místkem a též mezi historickými zeměmi Moravou a Slezskem. Počet obyvatel mírně je něco málo nad 60 tisíc a katastrální výměra města čítá 51,61 km². I přes převážně zaměření na strojní a textilní průmysl se Frýdek Místek vyznačuje hustou sítí vzdělávacích zařízení a několika zajímavými architektonickými stavbami.

Historie Frýdku Místku.

První písemná zmínka o vsi předcházející dnešnímu Místku nazývaná Friedeberg se objevuje v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu již v roce 1267 a popisuje Friedeberg jako trhovou ves se čtyřiceti lány. Ve 13. století se též ujednáním mezi Přemyslem Otakarem II. a opolským knížetem Vladislavem stanovila hranice mezi Moravou a opolským knížectvím podél toku řeky Ostravice. Město Friedeberg bylo zničeno během domácích rozbrojů na konci 14. století a na jeho místě bylo poté založeno městečko s názvem Nové Městsko či Místko. K Frýdeckému panství byl potom Místek připojen v roce 1402, kdy patřilo těšínským Piastovcům.

O dnešním Frýdku se první záznamy objevují v roce 1305 a označují jej jako územní osadu nesoucí název Jamnice. Zdejší tvrz byla v první polovině 14. století přestavěna na gotický hrad, pod kterým původní osada Jamnice přeměnila na nově založené město Frýdek.

Během 16. století hrozilo frýdecko-místeckému panství definitivní odtržení od Moravy a připojení k Těšínsku, ale v roce 1581 tomu zabránil biskup Stanislav Pavlovský, který Místecko i Frýdecko odkoupil, Místecko připojil k hukvaldskému panství (jeho součástí zůstalo až do roku 1850) a Frýdecko odprodal Bartoloměji Bruntálskému z Vrbna.

Během staletí byla území obou panství mnohokrát postižena ničivými požáry, morovými epidemiemi, či válečným běsněním. Samotný Frýdek disponoval díky centru celého panství mílovým a mýtným právem, v řemeslné výrobě převažovala orientace na soukenictví. Oproti tomu Místek byl orientován především na zemědělství. Vzájemný obchod (sůl, dobytek atd.) přispíval k hospodářskému růstu obou měst. Od 18. století vlastnili Frýdecko Habsburkové.

19. století přináší do celé oblasti silný rozmach průmyslu, jsou zakládány textilní továrny, hutě a železárny, které s sebou přinesly i rozsáhlou architektonickou výstavbu i čilý společenský ruch. Byla založena Matice místecká, vystaven Národní dům a spolkový život se soustředil především do Sokola.

Období okupace republiky a zřízení protektorátu bylo pro město významným milníkem. Kromě ojedinělého pokusu o obranu proti okupujícím vojákům wehrmachtu, kdy velitel kapitán Pavlík s několika vojáky hrdinně bránil vstupu německých vojáků, se 1. ledna 1943 z rozhodnutí nacistickým úřadů obě města spojila v jeden celek s názvem Frýdek. Z rozsáhlé diskuze občanů po osvobození republiky pak vyplynula potřeba přeměny názvu města na Frýdek-Místek, ke které došlo 1. ledna 1955 a toto označení se používá i dnešní době.

Co je ve Frýdlu Místku k vidění.

Nejvýznamnější architektonickou památkou a centrem kulturního života města je frýdecký zámek ze 17. století, který během století 18. prošel rozsáhlou přestavbou. V jeho prostorech lze nalézt stálou expozici celého beskydského a pobeskydského regionu, monitorujícího jeho kulturu a historii. Za vidění jistě též stojí historická budova Nárdního domu v ulici Palackého, imponující překrásnou štukovou výzdobou. Po významném obyvateli města, básníku Petru Bezručovi, je pojmenováno místní kino. K návštěvě pak vybízí několik sakrálních staveb, jakými jsou například: poutní chrám P. Marie Frýdecké, kostel sv. Jakuba či barokní kostelík Všech svatých.

Zajímavost Frýdku Místku.

Ideálním místem pro rekreaci je vodní nádrž Olešná, nacházející se na jihozápadním okraji města, u které byl v nedávné době zprovozněn otevřený i krytý aquapark, patřící k největším v ČR.

Tradiční kulturní akcí jsou ve Frýdku-Místku Beskydské rekordy, konané o srpnové sobotě.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete