Ejpovice
Ejpovice
Obec Ejpovice leží v Rokycanském okrese, v Plzeňském kraji. Okolní příroda a lidová architektura přilákají do obce každoročně velké množství návštěvníků, kteří sem přijíždějí za aktivní turistikou či za příjemnou dovolenou. Přispívá k tomu i unikátní Ejpovické jezero či několik chráněných přírodních památek. Na břehu jezera se lze ubytovat v proslaveném autocampu Diana, který je vyhledávaným míst…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Rokycany
- Obec
- Ejpovice
Obec Ejpovice leží v Rokycanském okrese, v Plzeňském kraji. Okolní příroda a lidová architektura přilákají do obce každoročně velké množství návštěvníků, kteří sem přijíždějí za aktivní turistikou či za příjemnou dovolenou. Přispívá k tomu i unikátní Ejpovické jezero či několik chráněných přírodních památek. Na břehu jezera se lze ubytovat v proslaveném autocampu Diana, který je vyhledávaným místem nejen českých, ale i zahraničních turistů. V Ejpovicích žije necelých 600 obyvatel na území o katastrální výměře 7,69 km².
Historie
Četné archeologické nálezy svědčí o osídlení zdejší krajiny již v období zhruba 3. století před Kristem. Samotná vesnice byla založena na přelomu 11. a 12. století plzeňským měšťanem Epem, v údolí mezi Čilinou a Skálami. V písemných pramenech jsou Ejpovice poprvé zmiňovány k roku 1331, kdy patřily ke špitálu sv. Máří Magdalény v Plzni. K špitálu je připojil Konrád z Dobřan a král Jan Lucemburský osvobodil vesnici od placení královské berně.
Dějiny obce úzce souvisely se zemskou stezkou vedoucí z Bavorska do Čech. Na původní královské cestě z Norimberka do Prahy stával hrad, který fungoval jako ochranná pevnost pro obyvatele. Na Hrádku u Ejpovic se v roce 1375 usadili dva vladykové Štěpán a Zifríd. Tento Hrádek se stal sídlem téměř všech pánů Ejpovských. Držitelé vesnice se postupně střídali a patřili mezi ně např.: Ctibor ze Švamberka, Beneš z Ejpovic, Staněk z Pavlovic či Kryštof a Václav Točníkové. A právě poslední jmenovaní prodali spolu se svým strýcem Janem tvrz Ejpovice a Hrádek městu Plzni. Do dnešních dnů se dochovalo z hrádku jen hradní zdivo. V 17. století byla v okolí obce zahájena intenzivní těžba železných rud a byl zde postaven vodní hamr, který podporoval práci v Horomylsické železárně. Vesnice byla nakonec rozdělena do držení Rokycan a města Plzně.
Co je k vidění
Z nemnoha historicky cenných objektů upozorňujeme na kapli svatého Jana Nepomuckého či na zříceninu původního Starého Zámku.
Zajímavost
Více než stoletou historii má místní Sbor dobrovolných hasičů, který byl založen v roce 1894.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2182 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz