Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Dvory nad Lužnicí

Dvory nad Lužnicí

Obec Dvory nad Lužnicí (až do roku 1945 byl název obce Německé) leží v Jihočeském kraji, přibližně 34 kilometrů severovýchodním směrem od okresního města Jindřichův Hradec a stejně daleko severozápadním směrem od statutárního města České Budějovice. Nedaleko od obce vede již státní hranice s Rakouskem. Na území obce jsou dvě přírodní rezervace Státní přírodní rezervace Horní Lužnice a Státní přír…

Adresa a kontaktní informace

Obec Dvory nad Lužnicí (až do roku 1945 byl název obce Německé) leží v Jihočeském kraji, přibližně 34 kilometrů severovýchodním směrem od okresního města Jindřichův Hradec a stejně daleko severozápadním směrem od statutárního města České Budějovice. Nedaleko od obce vede již státní hranice s Rakouskem. Na území obce jsou dvě přírodní rezervace Státní přírodní rezervace Horní Lužnice a Státní přírodní rezervace Žofinka (rašelinné rojovníkové a borůvkové bory). Celé území obce pak spadá do Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Spojení s okolím je zajišťováno autobusovou a železniční dopravou (zastávky přímo v obci). Velkému zájmu vodáků se těší řeka Lužnice, která tudy protéká. Pro sportovce je připraven areál tenisových kurtů. V současné době žije v Dvorech nad Lužnicí přibližně 320 obyvatel na území o katastrální výměře 15,64 km².

Historie

V písemných pramenech se první zmínka o Dvorech nad Lužnicí objevuje již v roce 1499. Rozvoj zdejšího území probíhal již v době lucemburské. Majiteli v době středověké byli držitelé třeboňského panství, pánové z Landštejna. Ti je v roce 1366 prodali svým příbuzným, pánům z Rožmberka. První usedlosti na místě dnešní obce vznikaly v vzhledem k její formaci při cestě vedoucí z prostoru Krakonoše ve směru na Hranice – Trpnouze a dále na Nové Hrady, případně na Suchdol. Existence obce je však historicky doložena až ve druhé polovině 18. století, kdy došlo k založení zdejší farnosti s kostelem a následnému založení školy. V roce 1783 zde byla zřízena farní duchovní správa . Celý katastr původně dolnorakouské obce byl k někdejšímu Československu připojen až 31. července 1920 jako součást tzv. Západního Vitorazska a v rámci Čech začleněn do soudního okresu Třeboň stejnojmenného politického okresu. Před druhou světovou válkou zde žilo na 600 obyvatel.

Co je k vidění

Dominantou obce a historicky nejcennější stavbou je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, pocházející z roku 1788. Obklopuje jej malebný hřbitov. Za vidění jistě stojí i objekt fary. Ze zajímavých míst v okolí upozorňujeme na Suchdol nad Lužnicí (5 km), obec Halámky (1 km), obec Nová Ves nad Lužnicí (5 km), město Nové Hrady (11 km) či obec Hranice (2 km). Z přírodních zajímavostí upozorňujeme na Horní Lužnici, rezervaci Na Ivance, Pískovnu u Dračic či naučnou stezku Červené blato.

Zajímavost

Budete-li projíždět zdejším krajem, nenechte si ujít návštěvu nedaleké tvrze Cuknštejn či Novohradského hradu.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete