Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Dřevčice

Dřevčice

Obec Dřevčice leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 17 kilometrů severovýchodním směrem od centra hlavního města a necelé 4 kilometry jihozápadně od Brandýsa nad Labem. Rozkládá se na velkém terénním schodu v místech přechodu náhorní Pražské planiny k Labské nížině. Obcí prochází i silniční komunikace, nedaleko od níž padá terén prudce dolů, do velkého údolí zvaného "V…

Adresa a kontaktní informace

Obec Dřevčice leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 17 kilometrů severovýchodním směrem od centra hlavního města a necelé 4 kilometry jihozápadně od Brandýsa nad Labem. Rozkládá se na velkém terénním schodu v místech přechodu náhorní Pražské planiny k Labské nížině. Obcí prochází i silniční komunikace, nedaleko od níž padá terén prudce dolů, do velkého údolí zvaného "V Chobotech". Tímto údolím pak protéká od Vinoře Vinařský potok. Obec je vyhledávaným místem pro výlety různého druhu, neboť se zde nachází několik zajímavých historických památek (kostel, tvrz i zvonice). Sedm zdejších nemovitostí má dokonce statut kulturní památky. Dobré spojení s okolím zajišťuje pravidelná autobusová doprava. V současné době zde žije přibližně 660 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 5,61 km².

Historie

Zdejší úrodný kraj přitahoval člověka již v době dávného pravěku. Dokazují to archeologické nálezy v nedalekých Přezleticích. Přímo na území Dřevčic se člověk usadil zdejme již v době neolitu. V jamách byly nalezeny kamenné sekerky a zbytky kamenných mlatů. Opravdovým skvostem je pak tzv. "Dřevčický příbor", nalezený v roce 1932. V písemných pramenech se s Dřevčicemi poprvé setkáváme v roce 1052. V průběhu 14. století zde vzniklo vladyctví s tvrzí na východním konci vsi. V roce 1364 zde pobýval litomyšlský biskup Jan, který odtud řídil záležitosti desátků svého města Svitavy. V roce 1374 pak obec koupil Jindřich z Bělé. Na konci 14. století se ke zdejšímu panství dostal Aleš z Cimburka. Na zásah krále Václava IV. byla ves navrácena do majetku olomouckých biskupů. Významným rodem, který držel Dřevčice v době pozdního středověku byli páni Tluksové.

Dřevčice tvrdě trpěly během třicetileté války. V roce 1628 byla vesnice s kostelem i tvrzí kompletně vypálena. K postupnému oživení zdejšího života došlo v druhé polovině 17. století. V 18. století byla zdejší tvrz upravena na barokní špýchar a následně na sýpku kontribučensko-obilního fondu. K největšímu rozvoji obce došlo po roce 1790. Tehdy se rozparcelovaly panské pozemky na díly a začali na nich hospodařit obyvatelé obce. Slibný rozvoj byl přerušen v roce 1809, kdy velká část obce vyhořela. Výstavba nové fary vedle kostela byla zahájena v roce 1818. Přibližně o 40 let později zakoupil zdejší panství Leopold Toskánský a následně jej zdědil Ludvík Salvator. V historických análech z této doby se můžeme dočíst, že Dřevčice patřily k nejvýstavnějším a nejvzdělanějším obcím v celém okrese.

Co je k vidění

Nejvýznamnější památkou v obci je původně románský kostel sv. Bartoloměje, který je zapsán na seznamu kulturních památek. Vedle kostela stojí fara z počátku předminulého století. Původní středověká tvrz je v současné době v soukromých rukách a je zpřístupněna veřejnosti. Dominantou celé obce je pak objekt zvonice, ve které se nacházejí tři zvony. Mezi další zajímavosti v Dřevčicích patří barokní portály, které jsou vjezdy selských usedlostí.

Zajímavost

Vzpomínkou na zakladatele tělovýchovné jednoty Sokol je Tyršův pomníček od sochaře B. Hlaváčka (1932).

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete