Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Drahany

Drahany

Městys Drahany leží v Olomouckém kraji, jihozápadním směrem od okresního města Prostějova, v oblasti Drahanské vrchoviny. Dobrou dostupnost městečka zajišťuje silnice vedoucí z Plumlova do oblasti Moravského krasu. Východním směrem od Drahan se rozprostírá lesnatá krajina vojenského výcvikového prostoru Dědice. Drahany jsou nejvýše položenou obcí východní části Drahanské vrchoviny. Ve východní čá…

Adresa a kontaktní informace

Městys Drahany leží v Olomouckém kraji, jihozápadním směrem od okresního města Prostějova, v oblasti Drahanské vrchoviny. Dobrou dostupnost městečka zajišťuje silnice vedoucí z Plumlova do oblasti Moravského krasu. Východním směrem od Drahan se rozprostírá lesnatá krajina vojenského výcvikového prostoru Dědice. Drahany jsou nejvýše položenou obcí východní části Drahanské vrchoviny. Ve východní části obce pramení řeka Velká Haná, která teče k jihu, kde u Nových Sadů překonává hranice prostějovského a vyškovského okresu. V roce 2006 byl obci navrácen status městyse. V současné době zde žije přibližně 540 obyvatel na území o katastrální výměře 6,17 km².

Historie

Název obce byl zřejmě odvozen od osobního jména Drahan, který měl být údajným zakladatelem obce. V písemných pramenech se s Drahany poprvé setkáváme v roce 1310, kdy patřily do majektu plumlovského panství. V roce 1322 prodal král Jan Lucemburský Drahany Vokovi z Kravař za 2 200 hřiven stříbra. Rod pánů z Kravař držel plumlovské panství až do roku 1495, kdy přešlo do správy dalšího mocného rodu – Pernštejnů.

Od konce 16. století patřila obec do majetku Lichtenštejnů a tento stav platil až do roku 1925. Od roku 1384 byly Drahany městečkem, roku 1609 poklesly na ves a až roku 1908 povýšeny na městys. Největšího rozkvětu obec dosáhla v druhé polovině 19. století. Byla zde založena záložna, čtenářský spolek s knihovnou a roku 1880 i dobrovolný hasičský sbor. Od počátku minulého století se zde konaly výroční trhy a kompletní elektrifikace proběhla v roce 1931. Měšťanská škola pro celé okolí byla otevřena 24. srpna 1930. Během nacistické okupace se musela většina obyvatel Drahan i okolí vystěhovat. S obnovou obce a opravou domů a památek se začalo po skončení druhé světové války.

Co je k vidění

Historicky nejcennější stavbou v obci je farní kostel svatého Jana Křtitele, za nímž stojí socha svatého Jana Nepomuckého. Pěší turisty jistě zaujme červená a zelená turistická značka, vedoucí po zajímavých místech v okolí. U městyse se dále rozkládá Nebeský rybník, který je zajímavou přírodní památkou. Celé údolí řeky Velké Hané je také přírodní památkou, kde žije množství vzácných obojživelníků, plazů a ptactva. Jihovýchodním směrem od Drahan pramení Drahanský potok.

Zajímavost

Velkou popularitu si získalo tradiční zápolení kuchařských týmů, v soutěži nazvané "Zlatá Vařečka".

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete