Dobrovice
Dobrovice
Město Dobrovice leží ve Středočeském kraji, přibližně 8 kilometrů jihovýchodním směrem od Mladé Boleslavi. Rozkládá se u jižního okraje přírodního parku Chlum. Jihovýchodním směrem od města je oblast dalšího přírodního parku Jabkenicko. Prochází tudy několik značených turistických tras i jedna cyklistická značená stezka, vedoucí z Mladé Boleslavi do Jabkenického přírodního parku. Jedná se o správ…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Mladá Boleslav
- Obec
- Dobrovice
Město Dobrovice leží ve Středočeském kraji, přibližně 8 kilometrů jihovýchodním směrem od Mladé Boleslavi. Rozkládá se u jižního okraje přírodního parku Chlum. Jihovýchodním směrem od města je oblast dalšího přírodního parku Jabkenicko. Prochází tudy několik značených turistických tras i jedna cyklistická značená stezka, vedoucí z Mladé Boleslavi do Jabkenického přírodního parku. Jedná se o správní středisko pro sedm přidružených obcí: Týnec, Sýčina, Holé Vrchy, Bojetice, Libichov, Chloumek a Úherce. V současné době zde žije přibližně 3 100 obyvatel na území o katastrální výměře 24,63 km².
Historie
O Dobrovicích se poprvé dozvídáme v polovině 13. století, kdy zde sídlil pražský purkrabí Mstidruh z Dobrovicevsi (jednalo se o jednoho z předků Chlumů z Chlumu). Ve 14. století patřila část vsi s kostelem k obci Vinařice, další část s tvrzí pak drželi páni z Chlumu. Mezi další důležité vlastníky obce patřili Budovcové z Budova, Vartemberkové, Valdštějnové a od roku 1809 i Fürstenberkové a Thurn-Taxisové.
Páni z Chlumu zde nechali vystavět středověkou tvrz, kterou Ferdinand I. nechal v roce 1558 přestavět na zámek. Zároveň povýšil Dobrovici na městečko. Další přestavbou prošel zámek roku 1578 zásluhou Jindřicha z Valdštejna. Jeho syn Henyk z Valdštejna v dokončeném objektu nechal zřídit tiskárnu. Na počátku 17. století byla severně od zámku zřízena zahrada, které musely ustoupit domy v jihovýchodní části náměstí. Od roku 1831 byl rozvoj městečka významně poznamenán činností zdejšího cukrovaru. Ten byl v roce 1833 napojen na železnici. Rozvoj obce se projevil i na stoupajícím počtu obyvatel, který během 19. století ztrojnásobil. Během socialismu město stagnovalo a v 70. letech došlo i ke zrušení železniční tratě z Dobrovice do Dětenic.
Co je k vidění
Z původní staré městské zástavby se nedochovalo příliš budov, které byly nahrazeny moderní zástavbou. Cennou stavbou je především renesanční radnice, postavená v letech 1601-1610. Nad její střechou se zvedá hranolová věž s ochozem. Goticko-renesanční budova kostela svatého Bartoloměje pak pochází ze 16. století. Ke kostelu byla na počátku 18. století postavena barokní fara. Kostelní věž pak přibyla v roce 1755. Původní renesanční zámek ztratil svou historickou hodnotu během necitlivých přestaveb v 19. století. Tipem na zajímavou procházku může být cesta po okruhu kolem Dobrovic, která zájemce zavede i na známé Švédské šance.
Zajímavost
V minulém roce bylo znovuotevřeno koupaliště, které vyniká především zasazením do přírody, klidem v okolí a prostorem.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 600 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz