Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Dobroměřice

Dobroměřice

Obec Dobroměřice leží v Ústeckém kraji, přibližně jeden kilometr severním směrem od okresního města Louny, v nadmořské výšce 180 m. Rozkládá se na úpatí Českého Středohoří v Házemburské tabuli a protéká tudy řeka Ohře. Každoročně sem přijíždí mnoho turistů, kteří se vydávají na nedaleký Červený vrch s rozhlednou a turistickou chatou, na kopec Raná se známým letiště plachtařů či na vrch Oblík s př…

Adresa a kontaktní informace

Obec Dobroměřice leží v Ústeckém kraji, přibližně jeden kilometr severním směrem od okresního města Louny, v nadmořské výšce 180 m. Rozkládá se na úpatí Českého Středohoří v Házemburské tabuli a protéká tudy řeka Ohře. Každoročně sem přijíždí mnoho turistů, kteří se vydávají na nedaleký Červený vrch s rozhlednou a turistickou chatou, na kopec Raná se známým letiště plachtařů či na vrch Oblík s přírodní rezervací. Kvalitní pohoštění po dlouhé cestě připravuje vyhlášený "Motorest na rozcestí". V současné době žije v Dobroměřicích přibližně 1 300 obyvatel na území o katastrální výměře 4,76 km².

Historie

Poprvé se Dobroměřice v písemných pramenech objevují v letech 1238-1241 v přídomku Diviše z "Dobromiřic". Na konci 13. století potvrdil král Václav II. obci města Louny darování popluží ve vsi Dobroměřicích na opravu lounského mostu přes řeku Ohří a osvobodil toto popluží od všech poddanských dávek a berní. Vedla tudy zemská stezka, spojující Prahu s krušnohorskými hraničními přechody. S cestou byly po celý středověk úzce spojeny i osudy obce Dobroměřice. V roce 1321 prodal Jan Lucemburský lounské rychtářství spolu se cly do dědičného držení lounského měšťana Frycka Bery. Ten byl patronem dobroměřického kostela a zasloužil se o jeho vnitřní výzdobu.

V předhusitské době se o majetek vsi dělil konvent magdalenitek, lounští dominikáni a několik lounských měšťanů. Lounská městská obec držela pak Dobroměřice až do roku 1547. Tehdy doplatila na účast v protihabsburském povstání a její majetek byl konfiskován. Po porážce stavovského povstání byly Dobroměřice postoupeny Volfovi Ilburkovi z Vřesovic. V držení vsi se střídalo několik rodů. Mezi nejvýznamnější patřili Lobkowiczové, Pappenheimové či markrabata z Badenu. V roce 1648 byly vykoupeny lounskou městkou obcí. Od roku 1684 až do konce patrimoniální správy bylo město Louny v Dobroměřicích vrcností.

Co je k vidění

Dominantou obce je kostel svatého Matouše, pocházející již z druhé poloviny 13. století, který byl restaurován v roce 1907. Kostel je pod správou Římskokatolického děkanství Louny. Pozoruhodnou památkou je mohutný empírový kamenný most o čtyřiceti obloucích. Stavba pochází z roku 1814, kdy nahradil původní moste spojující obec s městem Louny. Pro nenáročné výletníky je v Dobroměřicích připravena útulná turistická ubytovna.

Zajímavost

V areálu turistické ubytovny se každoročně v květnu konají vyhlášené Dobroměřické jarní slavnosti.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete