Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Dobříš

Dobříš

Město Dobříš leží ve Středočeském kraji v podhůří Brdské vrchoviny a je druhým největším městem v okrese Příbram. Největším lákadlem pro návštěvníky jistě bude objekt zámku, s přilehlým francouzským parkem. Město je obklopeno lesy a zvedají se nad ním vrcholky kopců, spadajících k horskému útvaru Hřebeny. Dobrou dostupnost s Prahou zajištuje rychlostní komunikace, vedoucí kolem východního okraje …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Dobříš leží ve Středočeském kraji v podhůří Brdské vrchoviny a je druhým největším městem v okrese Příbram. Největším lákadlem pro návštěvníky jistě bude objekt zámku, s přilehlým francouzským parkem. Město je obklopeno lesy a zvedají se nad ním vrcholky kopců, spadajících k horskému útvaru Hřebeny. Dobrou dostupnost s Prahou zajištuje rychlostní komunikace, vedoucí kolem východního okraje města. Kousek odtud byla vybudována soustava několika rybníků, přičemž rybníky Papež a Strž slouží jako přírodní koupaliště. Průmysl ve městě se orientuje na stojnictví, dřevařství a kožedělnictví. V současné době žije v Dobříši více než 8 500 obyvatel na území o katastrální výměře 53,41 km2.

Historie

Nejstarší archeologické nálezy potvrzují osídlení zdejší oblasti již v mladší době kamenné. Během 10. století tudy procházela tzv. Zlatá stezka, vedoucí z Prahy do Bavor. V dalších staletí se ze zdejší oblasti stalo vyhledávané teritorium pro pořádání královýských lovů. Obec samotná v těchto dobách patřila do majetku českých panovníků. Nejstarší písemná zmínka o Dobříši pochází z roku 1252, kdy zde sídlil se svým dvorem král Václav I. Zdejší lovecký hrádek byl v polovině 14. století přestavěn na pevný kamenný hrad. Ten brzy převzal správu nad okolními vesnicemi a obcemi.

V roce 1367 nechal král a císař Karel IV. Přenést na Dobříš úřad nejvyššího lovčího království Českého a význam městečka tak ještě více stoupl. Během husitských válek byl dobříšský hrad přepaden a vypálen husitskými vojsky. Městečko se z utrpěných ztrát vzpamatovalo až v polovině 16. století, kdy mu Ferdinand I. Potvrdil výsady udělené dříve Janem Lucemburským. Maxmilián II. Dokonce v roce 1569 povýšil Dobříš na město.

Během třicetileté války (1630) prodal císař Ferdinand II. Dobříšské panství císařskému radovi a nejvyššímu lovčímu Bruno Mannsfeldovi. V té době byl život v Dobříši silně ovlivněn negativními událostmi třicetileté války. Plenila zde jak císařská, tak švédská vojska. S pleněním souvisel i úbytek obyvatelstva a celkový hospodářský rozvrat. Zotavení přicházelo pozvolna a pomalu. Někdejší privilegia obnovil městečku až císař Leopold I. Mannsfeldové nechali přestavit původně renesanční zámek na rozsáhlou barokní rezidenci, která je chloubou města dodnes. Do života zdejších obyvatel negativně zasáhl velký požár v roce 1720. O 55 let později došlo ke spojení rodů knížat z Mannsfeldu a knížat z Colloredo a na Opočně. V držení rodiny Colloredo-Mannsfeld byl zámek až do roku 1945 a následně poté od roku 1977. Město samotné zažilo největší rozkvět v 18. a 19. století, kdy se zde kromě zemědělské produkce začalo dařit i průmyslu. K odbytu výrobků a lepšímu spojení s okolím přispělo zavedení železniční trati v roce 1897. Na průmyslovém růstu na počátku minulého století má největší zásluhu Rukavičkářský závod. Všeobecnou popularitu si získalo i Masarykovo sanatorium pro nervové a respirační choroby.

Co je k vidění

Nádherný dobříšský zámek byl do dnešní podoby vystavěn v polovině 18. století. Jedná se o patrovou trojkřídlou stavbu kolem čtvercového dvora. K zámku přiléhá obdélný architektonický park. Celý objekt leží přímo u silnice vedoucí na Prahu. Ve francouzském udržovaném parku na návštěvníka dýchne atmosféra vídeňského Schönbrunu. Za návštěvu jistě stojí i kostel Nejsvětější Trojice, jehož stavitelem byl František Josef Moravec. Ze sarkálních staveb upozorňujeme i na kostel Povýšení sv. Kříže. Na stráni vrcholku Větrník najdeme zachovalý židovský hřbitov. Městem prochází značená cyklistická trasa, která zájemce zavede na vrcholky Hřebenů. Jihovýchodním směrem od města vede značená turistická trasa, vedoucí k údolní nádrži Slapy.

Zajímavost

U Huťského rybníka v zámeckém parku nalezneme pomník, odkazující na první vysazení ondatry v celé Evropě, které proběhlo právě zde.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete