Dobřany
Dobřany
Město Dobřany leží v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň-jih, jihozápadním směrem od Plzně. Rozkládají se na pravém břehu řeky Radbuzy a patří k nejstarším historickým sídlům celého Plzeňska. Prochází tudy železniční trať Plzeň – Klatovy a nachází se zde i významná psychiatrická léčebna. V posledních letech se Dobřany stále více orientují na zlepšení služeb pro návštěvníky a turisty, kteří …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Plzeň-jih
- Obec
- Dobřany
Fotogalerie k článku
Město Dobřany leží v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň-jih, jihozápadním směrem od Plzně. Rozkládají se na pravém břehu řeky Radbuzy a patří k nejstarším historickým sídlům celého Plzeňska. Prochází tudy železniční trať Plzeň – Klatovy a nachází se zde i významná psychiatrická léčebna. V posledních letech se Dobřany stále více orientují na zlepšení služeb pro návštěvníky a turisty, kteří sem přijíždějí obdivovat krásy architektonických staveb i okolní přírody. Střed města s historickou zástavbou včetně přilehlých ulic byl prohlášen v roce 1992 městskou památkovou zónou. Prochází tudy několik značených turistických tras. V současné době žije v Dobřanech více než 5 800 obyvatel na území o katastrální výměře 35,31 km².
Historie
Při stavbě psychiatrické léčebny byly objeveny archeologické nálezy, dokládající osídlení zdejší oblasti již v době mladší době kamenné. Předchůdkyní dnešního města byla převážně zemědělská osada, ležící v úrodné nivě řeky Radbuzy. V okolí procházela důležitá cesta spojující přemyslovské správní centrum ve Staré Plzni s Německou říší. V písemných pramenech se první zmínka o Dobřanech objevuje v roce 1243. Osada tehdy patřila šlechtici Závišovi, který zde zároveň sídlil. Na konci 13. století ji byly Dobřany označovány za město. Po smrti majitele Jana z Dobřan připadlo město chotětovskému klášteru. Klášter udělil měšťanům nová práva a město bylo opevněno. Nadějný rozvoj byl pozastaven až husitskými válkami. V roce 1421 byly Dobřany obsazeny vojskem Jana Žižky. Za vlády Jiřího z Poděbrad došlo k udělení dalších práv a výsad, které zrušil až Vladislav II. Hospodářský rozkvět 16. století ukončila až třicetiletá válka.
Oddíl chorvatské císařské jízdy poplenil Dobřany v roce 1620. Většina domů vyhořela, stejně jako radnice a městský archiv. Další útrapy pro zdejší obyvatele přinesl rok 1632, kdy zde plenili Valdštejnovi vojáci. Po třicetileté válce se do Dobřan stěhovalo množství nových obyvatel, převážně ze Saska a Bavorska. Až v polovině 18. století město dosáhlo původního počtu obyvatel, tak jak tomu bylo před vypuknutím války. S rozvojem řemesel se dostavil i hospodářský rozmach Dobřan, kterému napomohla i těžba kaolinu. V 19. století vzniklo několik továren na zpracování vytěžených surovin. Na počátku 20. století dosáhly Dobřany největšího rozmachu ve svých dějinách.
Co je k vidění
Barokním skvostem Dobřan i širokého okolí je kostel sv. Víta, vystavěný podle návrhu plzeňského architekta J. Augustona mladšího. V kostele je k vidění stálá expozice mapující tvorbu Oty Janečka a expozice s názvem "Dobřanské baroko". Barokní přestavbě neušel ani farní kostel sv. Mikuláše, který je připomíná již k roku 1259. V místě raně středověkého brodu byl postaven pozdně gotický kamenný most přes řeku Radbuzu. V období baroka zde byla umístěna socha sv. Jana Nepomuckého.
Zajímavost
V současné době byla dokončena nákladná rekonstrukce Dobřanského náměstí, která se dotkla historických i moderních objektů.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1980 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz