Dobrá Voda u Českých Budějovic
Dobrá Voda u Českých Budějovic
Obec Dobrá Voda u Českých Budějovic leží v Jihočeském kraji, přibližně 4 kilometry východním směrem od centra okresního města Českých Budějovic, při hranicích místní části Suché Vrbné. Okolní krajina je utvářena rozhraním českobudějovické a třeboňské pánve. Jde o vyhledávané poutní místo, které ožívá především v době velikonočních svátků. K návštěvě láká i rozmanitá okolní příroda s mnoha zajímav…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- České Budějovice
- Obec
- Dobrá Voda u Českých Budějovic
Obec Dobrá Voda u Českých Budějovic leží v Jihočeském kraji, přibližně 4 kilometry východním směrem od centra okresního města Českých Budějovic, při hranicích místní části Suché Vrbné. Okolní krajina je utvářena rozhraním českobudějovické a třeboňské pánve. Jde o vyhledávané poutní místo, které ožívá především v době velikonočních svátků. K návštěvě láká i rozmanitá okolní příroda s mnoha zajímavými místy. V letních měsících návštěvníci jistě ocení nově vybudovanou letní plovárnu či atraktivní prohlídku barokního kostela Panny Marie Bolestné. Za výlet jistě stojí i lesnaté údolí Švajcy, kterým vede vyhledávaná turistická stezka. V současné době žije v Dobré Vodě přibližně 2 400 obyvatel na území o katastrální výměře 1,54 km².
Historie
Dobrá Voda byla založena v první polovině 16. století v souvislosti s rozvíjející se těžbou stříbra a křemene, ze kterého se vyrábělo ryzí zlato. Těžební činnost zde probíhala až do vypuknutí první fáze třicetileté války a definitivnímu uzavření dolů došlo na počátku minulého století. Zásadním zlomem ve vývoji obce bylo objevení léčivých účinků zdejších minerálních pramenů. V letech 1677 až 1678 zde vznikly nevelké lázně, které se postupně rozrůstaly. V roce 1779 je odkoupil soukromý podnikatel Antoní Graf.
Spolu s rozvojem lázeňství se rozvíjela i přilehlá osada a na konci 18. století došlo i k obnovení těžební činnosti. Provoz opětovně zahájily doly Šebestián, Václav a Anna. Na počátku 19. století fungovala Dobrá Voda jako prosperující vesnice s desítkami domů a vlastní farností. Po zrušení poddanství se v roce 1850 Dobrá Voda stala součástí obce Mladá a k definitivnímu osamostatnění došlo na počátku minulého století. V té době se z ní pozvolna stávalo vyhledávané místo pro turisty a výletníky. Bohatí podnikatelé si zde nechávali budovat moderní vily a s oblibou zde trávili svůj volný čas. Po krátkodobém připojení k Českým Budějovicím získala Dobrá Voda samostatnost opět v roce 1990.
Co je k vidění
Nádherná barokní stavba farního kostela Panny Marie Bolestné pochází z první poloviny 18. století a podílel se na ní především Kilián Ignác Dientzenhofer. O pozoruhodnou freskovou výzdobu se zasloužil Václav Vavřinec Reiner. Barokní objekt fary je v současné době využíván jako domov pro vysloužilé kněze. Secesní nová fara byla postavena v roce 1911. Okolím kostela vede křížová cesta s Božím hrobem. Pomník padlým v první světové válce vytvořil v roce 1920 místní sochař Edwin Schopenhauer.
Zajímavost
Nejen místní obyvatelé doporučují procházku na nedaleký kopec Dlouhý Vrch, ze kterého lze spatřit nádherný pohled na celé České Budějovice.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1183 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Večery S – Spolektiv 30 let… a tich…
29.11.2024 - 29.11.2024
Divadlo U Kapličky,…
Je pro Vás připravený hudební mix s jasným záměrem, že Večery S jsou prostor nejen pro jihočeské kapely a písničkáře.…