Statistika našeho portálu

  • 103 516 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Dlouhá Loučka

Dlouhá Loučka

Obec Dlouhá Loučka leží v Olomouckém kraji, v okrese Olomouc, přibližně 7 kilometrů jihozápadním směrem od města Uničov a 14 kilometrů severovýchodním směrem od města Rýmařov. Okolní krajina má mírně zvlněný charakter, lákající návštěvníky obce k romantickým procházkám. Katastrálně se obec dělí na Dlouhou Loučku, Křivou a Plinkout. V současné době zde žije přibližně 1 800 obyvatel na území o kata…

Adresa a kontaktní informace

Obec Dlouhá Loučka leží v Olomouckém kraji, v okrese Olomouc, přibližně 7 kilometrů jihozápadním směrem od města Uničov a 14 kilometrů severovýchodním směrem od města Rýmařov. Okolní krajina má mírně zvlněný charakter, lákající návštěvníky obce k romantickým procházkám. Katastrálně se obec dělí na Dlouhou Loučku, Křivou a Plinkout. V současné době zde žije přibližně 1 800 obyvatel na území o katastrální výměře 26,57 km².

Historie

Osídlování oblasti Uničovska probíhalo již od poloviny 13. století. Souviselo s nalezením ložisek drahých kovů v jesenickém podhůří. V kolonizaci území vynikal především šlechtický rod Bludoviců. Obec Dlouhá Loučka vznikla ve 2. polovině 13. století v místě vyústění dlouhého horského údolí Oslavy. V písemných pramenech se první zmínka o vsi objevuje v roce 1301, kdy byla vedena pod názvem Longa Villa.

V polovině 14. století nás informují záznamy v zemských deskách o existenci loučské fary, jejíž patronát byl rozdělen mezi několik podílníků. Páni z Loučky pocházeli ze stejné rodiny jako šlechtici ze Sovince, kteří byly označováni jako rod moravských sudí. V první polovině 14. století získal majetkový podíl ve vsi i markrabě Jošt Lucemburský. Nejvýznamnějším vlastníkem vsi z rodu pánů z Loučky byl Štěpán, který se stal i olomouckým kanovníkem. Velké ztráty utrpělo obyvatelstvo Loučky během husitských válek, kdy zde řádila vojska vyznavačů přijímání z kalicha i katolíků. V polovině 16. století pak ves vlastnil i známý arcibiskup Antonín Brus z Mohelnice. Během vlády Jáchyma Pivce z Hradčan a Klinštejna byl původní zámeček přestavěn v renesančním slohu. V pobělohorském období byla Loučka připojena k Janovicím. Od roku 1626 patřila šlechtickému rodu Hoffmanů z Grünbüchlu. Na konci století pak připadla do držení rodu Ditrichštejnů. V roce 1708 připadla Loučka řádu německých rytířů. V polovině 19. století byla Dolní Loučka povýšena na městečko. Počet obyvatel v té době přesahoval hranici dvou tisíc. V tomto období dosáhla Dolní Loučka nejvyšší statutární úrovně. V roce 1952 došlo ke spojení dvou částí Horní a Dolní Loučky v jednu obec, s názvem Dlouhá Loučka.

Co je k vidění

Za zajímavých míst v obci a jejích částech upozorňujeme zvláště na renesanční zámek Dlouhá Loučka či na barokní zámek, vybudovaný v 17. století na místě středověké tvrze. Ze sakrálních staveb zaujme i kostel svatého Bartoloměje. Za vidění jistě stojí i sloup se sochou Panny Marie.

Zajímavost

Každoročně se příznivci aktivní turistiky vydávají na výšlap k hradu Slovinec. Mezi další společenské akce patří Hodové slavnosti, výstava ovoce či oblíbené stavění májky.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Aquatera Olomouc 2025

04.01.2025 - 04.01.2025
vystaviště Flora Olomouc

Chovatelská burza pro širokou veřejnost

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 18. prosinec

Dnes má svátek Miloslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete