Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Deštné v Orlických horách

Deštné v Orlických horách

Obec Deštné v Orlických horách najdeme v Královéhradeckém kraji, v okrese Rychnov nad Kněžnou, v překrásné oblasti Orlických hor. Jde o vyhledávané rekreační centrum, které se zvláště v zimě zaplňuje stovkami milovníků lyžařských sportů. Pro náročné lyžaře je připraveno na 7 kilometrů sjezdovek a více než 50 kilomterů udržovaných běžeckých tratí. Pro začátečníky je připravena lyžařská škola. V lé…

Adresa a kontaktní informace

Obec Deštné v Orlických horách najdeme v Královéhradeckém kraji, v okrese Rychnov nad Kněžnou, v překrásné oblasti Orlických hor. Jde o vyhledávané rekreační centrum, které se zvláště v zimě zaplňuje stovkami milovníků lyžařských sportů. Pro náročné lyžaře je připraveno na 7 kilometrů sjezdovek a více než 50 kilomterů udržovaných běžeckých tratí. Pro začátečníky je připravena lyžařská škola. V létě pak zdejší kraj vyhledávají zvláště vyznavači horské cyklistiky či milovníci pěší turistiky po krásné horské přírodě. Malebnou krajinu lze obdivovat i ze sedla koní, které tu též chovají. Nedaleko od obce se rozkládá národní přírodní rezervace Bukačka, která je řazena mezi nejvýznamnější chráněná území celých Orlických hor. Dostupnost s okolními městy je vzhledem k nové silnici z Rychnova nad Kněžnou zcela bezproblémová. Dominantou Deštné je kostel sv. Máří Magdalény od architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. V současné době žije v Dešté v Orlických horách přibližně 600 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 32,08 km².

Historie

Původní ves byla založena v první polovině 14. století a nejstarší zmínka o ní pochází z roku 1362. Většina tehdejších obyvatel se živila těžařskými pracemi v okolních hustých lesích či zpracováváním dřeva na pilách. Postupně se prosazovala i sklářská výroba. V roce 1595 byla založena zdejší sklárna, kterou ihned odprodal Jan Trčka z Lípy mistru Jiřímu Kellerovi. Postupem času přešlo Deštné do majetku černíkovického panství a později do majetku rychnovských Kolowratů.

V polovině 19. století byla obec se všemi osadami připojena k novému okresu v Novém Městě nad Metují. Během první republiky se stalo Deštné oblíbeným a vyhledávaným turistickým střediskem. V roce 1921 byla na nedaleké chatě Panorama slavnostně otevřena 128 kilometrů dlouhá turistická stezka z Broumova do Litomyšle. Po dramatických událostech roku 1938 byla obec odstoupena Německé říši. Po skončení druhé světové války byla začleněna do obvodu MNV v Dobrušce.

Co je k vidění

Architektonickou dominantou obce je barokní kostel sv. Máří Magdalény, od známého architekta J. A. Santiniho. Hlavní oltář pochází od sochaře J. Hartmanna. Místní část Dříš je zase vyhledávaným poutním místem. V přidružené Jedlové najdeme kostel sv. Matouše. V okolí Deštěné jsou rozesety malebné stavby drobné sakrální architektury. Detailní informace o vývoji obce a celého zdejšího regionu získáte v místním muzeu.

Zajímavost

Přírodní krásy v okolí Deštného lze poznat nejlépe na třech naučných stezkách. Jde o stezky "Okolím Deštného", "Zemská Brána" a "Po hřebeni Orlických hor".

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete