Deštná
Deštná
Město Deštná leží v Jihočeském kraji, přibližně 15 kilometrů severozápadním směrem od okresního města Jindřichův Hradec. Protéká tudy Deštěnský potok a okolní krajina má mírně zvlněný charakter. Poloha města v údolí od soběslavských a veselských blat k pacovské a křemešnické vrchovině, přiláká každoročně velké množství turistů a milovníků rozmanité přírody. Deštná patří do územní celku zvaného De…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Jindřichův Hradec
- Obec
- Deštná
Město Deštná leží v Jihočeském kraji, přibližně 15 kilometrů severozápadním směrem od okresního města Jindřichův Hradec. Protéká tudy Deštěnský potok a okolní krajina má mírně zvlněný charakter. Poloha města v údolí od soběslavských a veselských blat k pacovské a křemešnické vrchovině, přiláká každoročně velké množství turistů a milovníků rozmanité přírody. Deštná patří do územní celku zvaného Deštensko. Nepřehlédnutelnou dominantou Deštné je původně románská budova kostela svatého Ottona. V současné době žije ve městě přibližně 700 obyvatel na území o katastrální výměře 12,69 km².
Historie
V době raného středověku patřilo zdejší území do majetku slavného rodu Slavníkovců. Po sjednocení českého území rodem Přemyslovců se majitelem okolního území stal známý Vítek z Prčice. Nejstarším historicky doložitelným majitelem Deštně byl Oldřich I. Z Hradce. Deštná se v písmených pramenech poprvé objevuje v roce 1294, kdy ji Oldřich uvádí již jako městys. V roce 1364 prodali Vítkovci Deštnou pánům z Rožmberka, kteří ji na dvě staletí připojili k choustnickému panství. Díky pravidelným trhům se obec postupně rozrůstala a v 15. století získala status městečka. Během husitských válek byla Deštná vypálena a radikálně poklesl počet jejích obyvatel. Ve 30. letech 16. století se dostala do držení pánů z Hradce a v roce 1581 ji Petr Vok připojil k choustnickému panství. Po porážce stavovského povstání zabran zdejší území Baltazar de Maradas a následně Antonio de Bruciio. Ten se zasloužil o rozkvět deštěnských lázní. Dalšími významnými majiteli obce byli Slavatové, kteří oživili zdejší hospodářství a udělili Deštné několik privilegií. V roce 1774 postihl Deštnou ničivý požár, při kterém shořela velká část města. Posledními šlechtickými majiteli Deštné byli Schöburgové, kteři ji drželi až do roku 1945.
Co je k vidění
Kostel svatého Ottona získal svou současnou klasicistní podobu v druhé polovině 19. století. Ze zajímavých míst v městečku doporučujeme návštěvu renesanční fary, poutní kaple svatého Jana Křtitele ze 17. století, kapličky se smírčím kamenem či barokní kašny a sloupu se sochou anděla z roku 1888.
Zajímavost
V roce 1998 bylo otevřeno pozoruhodné Provaznické muzeum v objektu bývalé provaznické dílny rodiny Kliků.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1338 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz