Dalovice
Dalovice
Obec Dalovice leží v Karlovarském kraji, přibližně 3 kilometry od okresního i krajského města Karlovy Vary. V okolí Dalovic se vypínají hřebeny Krušných Hor a protéká tudy i řeka Ohře. Dobrou zprávou pro milovníky kol je fakt, že tudy vede cyklostezka Karlovy Vary – Krušné Hory. V letních měsících sem zavítá i mnoho desítek vodáků, sjíždějících řeku Ohři. Dominanotu obce je kostel Panny…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Karlovarský kraj
- Okres
- Karlovy Vary
- Obec
- Dalovice
Obec Dalovice leží v Karlovarském kraji, přibližně 3 kilometry od okresního i krajského města Karlovy Vary. V okolí Dalovic se vypínají hřebeny Krušných Hor a protéká tudy i řeka Ohře. Dobrou zprávou pro milovníky kol je fakt, že tudy vede cyklostezka Karlovy Vary – Krušné Hory. V letních měsících sem zavítá i mnoho desítek vodáků, sjíždějících řeku Ohři. Dominanotu obce je kostel Panny Marie Těšitelky. V současné době jsou Dalovice tvořeny třemi sloučenými obcemi – Dalovicemi, Všeborovicemi a Vysokou. Soutok zde má Vitický potok a řeka Ohře. V současné době žije v Dalovicích přibližně 1 800 obyvatel na území o katastrální výměře 6,27 km².
Historie
Obec Dalovice je poprvé v písemných pramenech zmiňována v roce 1437, kdy celé panství patřilo Albrechtu z Pernštejna. Během dalších desetiletí se majitelé vesnice často střídali. Z těch významnějších upozorňujeme na Annu Ludmilu Klovratovou či Riedly z Riedelsteinu. Právě poslední jmenovaní zde nechali vystavět nový zámek a zásadním způsobem se zasloužili o rozvoj obce. Zemědělský ráz obce se změnil po otevření kaolínových a uhelných dolů na průmyslový. Na počátku 19. století zde byla postavena továrna na kameninové a později porcelánové nádobí. Mimo tohoto velkého podniku působily v obci i pivovar, mlýn, cihelna a pila. V roce 1974 byly Dalovice připojeny ke Karlovým Varům a zdálo se, že jejich samostatnost je definitivně u konce. Vše se změnilo po pádu komunistického režimu v roce 1989, kdy bylo z iniciativy občanů zahájeno jednání o opětovném osamostatnění obce. K tomu došlo v roce 1991.
Co je k vidění
Objekt pseudobarokní budovy Nového zámku lež v severozápadní části parku a v současné době je v něm domov učňovské mládeže. V parku se dále nachází zbytek nádrže vodotrysku a poblíž stojí i jeden zachovalý karlovarský smírčí kříž. Upomínkou na básníka T. Körnera, který se zde léčil ze zranění utrpěných během napoleonských válek, je kamenný pomník stojící v parku. Sakrální dominantou města je pak kostel Panny Marie Těšitelky.
Zajímavost
Z původní středověké kamenné tvrze se dodnes dochovaly masivní základy obytné věže, které najdeme u východní hranice parku.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2340 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz