Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Číhošť

Číhošť

Obec Číhošť leží v kraji Vysočina, na severozápadě okresu Havlíčkův Brod, přibližně 7 km severovýchodním směrem od Ledče nad Sázavou. Jedná se o jednu z nejstarších obcí na celém Ledečsku. Do širšího povědomí veřejnosti se dostala po tzv. Číhošťském zázraku v roce 1949. Z okolních přírodních zajímavostí upozorňujeme na vrch Borovina, ze kterého je nádherný výhled do širokého okolí. V katastru obc…

Adresa a kontaktní informace

Obec Číhošť leží v kraji Vysočina, na severozápadě okresu Havlíčkův Brod, přibližně 7 km severovýchodním směrem od Ledče nad Sázavou. Jedná se o jednu z nejstarších obcí na celém Ledečsku. Do širšího povědomí veřejnosti se dostala po tzv. Číhošťském zázraku v roce 1949. Z okolních přírodních zajímavostí upozorňujeme na vrch Borovina, ze kterého je nádherný výhled do širokého okolí. V katastru obce byl geodeticky zaměřen střed České republiky. V současné době zde žije přibližně 330 obyvatel na území o katastrální výměře 16,28 km².

Historie

V písemných pramenech se první zmínka o vsi Číhošti objevuje v roce 1347, kdy je připomínán jistý Ctibor s predikátem z Číhoště. Jisté je to, že zde v této době již stál kostel Nanebevzetí Panny Marie, který v polovině 14. století plnil funkci farního kostela v německobrodském děkanátu. Na konci 14. století patřila ves do majetku Kuneše z Číhoště. Na konci 15. století pak historické anály připomínají majitele Aleše z Číhoště. V roce 1578 bylo zdejší panství připojeno k Ledči, jejímž majitelem byl Jaroslav Trčka z Lípy. Od této doby patřila Číhošť po dlouhá staletí k ledečskému panství.

Pro ekonomiku obce měla klíčová význam těžba stříbra a jiné vzácné rudy, která zde probíhala od roku 1348 do roku 1806. Nedaleko vápencových lomů se v roce 1648 odehrála poslední bitva císařské armády se Švédy v tomto kraji. V 19. století byla těžba zastavena a připomínají ji dnes již jen náspy a valy. V roce 1892 zde byl založen sbor dobrovolných hasičů a v roce 1929 byla v Číhošti rozvedena elektřina. V roce 1949 zde působil katolický farář Josef Toufar. Po akci vyprovokované Státní bezpečností byl zatčen a o rok později brutálně umučen. Stal se jedním se symbolů odporu proti zvůli komunistického režimu v raných 50. letech.

Historie

V Číhošti si jistě nenechte ujít návštěvu kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je poprvé připomínán již v roce 1350. Od roku 1900 je ve vsi i modlitebna Českobratrské církve evangelické. V roce 1990 byl na nádvoří kostela slavnostně odhalen pomník Josefa Toufara. Památku umučeného faráře připomíná i nově otevřená naučná stezka Josefa Toufara, která zájemce provede po zajímavých místech okolí obce.

Zajímavost

Každoročně se zde v únoru koná proslavený maškarní pochod. Pro milovníky romantických procházek pak doporučujeme cestu po okolních loukách, které jsou na jaře ozdobeny rozkvetlými bledulemi jarními.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 28. prosinec

Dnes má svátek Bohumila

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete