Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Chrast

Chrast

Město Chrast leží v Pardubickém kraji, přibližně 12 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Chrudim. Zajímavá poloha na úpatí Českomoravské vrchoviny činí z Chrastu vyhledávané místo pro milovníky aktivní turistiky. V katastru města se rozkládá i malebné údolí s osadou Podskála. Několik přitažlivých objektů nalezneme i v historickém jádru města, které bylo vyhlášeno městskou památkovou …

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Chrudim
Obec
Chrast

Město Chrast leží v Pardubickém kraji, přibližně 12 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Chrudim. Zajímavá poloha na úpatí Českomoravské vrchoviny činí z Chrastu vyhledávané místo pro milovníky aktivní turistiky. V katastru města se rozkládá i malebné údolí s osadou Podskála. Několik přitažlivých objektů nalezneme i v historickém jádru města, které bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Z nedalekého kláštera v Podlažicích pak pochází největší rukopisná kniha na světě – Kodex Gigas. Dle legendy ji sepsal benediktinský mnich za jedinou noc. V Chrastu žije v současné době více než 3 000 obyvatel na území o katastrální výměře 17,83 km².

Historie

Obec Chrast vznikla v době kolonizace území Čech Přemyslem Otakarem II. (v 2. polovině 13. století). Stalo se tak zásluhou benediktinského kláštera v Podlažicích, který byl založen v roce 1159 a zanikl během husitských válek. Po úpadku kláštera přešla Chrast do světské správy.

Až do roku 1427 bylo opatství i s městečkem svěřeno Jakubovi z Kromešína, který proslul jako husitský hejtman. V držení Chrasti ho následoval Jiřík z Březovic a následně městečko připadlo královské koruně. Správcem byl ustanoven Vilém Kostka z Pardubic. V roce 1436 zastavil Chrast císař Zikmund Janu Pardusovi z Vratkova. Ten celé panství o několik let později prodal Zdeňkovi Kostkovi. Rod Kostků panství vlastnil až do roku 1539. Do konce 16. století zde vládli příslušnici rodu Slavatů z Chlumu, které v roce 1600 vystřídali Berkové z Dubé a Lípy. Mezi další významné držitele Chrasti patří Švanberkové a Harrachové. Pražský arcibiskup kardinál Harrach odkoupil Chrast s přilehlým okolím v roce 1656 a připojil jej k vznikajícímu královéhradeckému biskupství. Tato správa zůstala až do roku 1848. V tomto revolučním roce získala Chrast samosprávu, v jejímž čele bylo obecní zastupitelstvo se starostou. Povýšení na město se dočkala v roce 1853. O patnáct let později byla napojena na železniční trať z Německého Brodu do Pardubic.

Co je k vidění

Z několika historicky cenných objektů upozorňujeme na kostel Nejsvětější Trojice, který byl obnoven na počátku 17. století. Za návštěvu jistě stojí i areál kostela Sv. Martina, či komplex barokního zámku, který je využíván ke slavnostním příležitostem a svatbám. Zaujme i bývalá vodárenská věž, která zásobovala vodou zámek a kašnu na náměstí. Romanticky vyhlíží i kostel Sv. Jana Křtitele, který byl zrenovován do dnešní podoby v roce 1696.

Zajímavost

Vyhledávanou atrakcí místního regionu je nová naučná stezka Chrastecka, která vede ze stanice ČD v Chrasti u Chrudimi do stanice ČD Vrbatův Kostelec.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete