Statistika našeho portálu

  • 103 591 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Chotětov

Chotětov

Městys Chotětov leží ve Středočeském kraji, v okrese Mladá Boleslav, přibližně uprostřed mezi Mladou a Starou Boleslaví. Jedná se o jednu z nejstarších obcí v celém kraji. K Chotětovu náleží i vsi Chotětov a Hřivno. Status městyse byl obci navrácen v roce 2007. Každoročně sem přijíždí velké množství návštěvníků, kteří se kromě prohlídky Chotětova vydávají i do blízkého okolí, kde lze navštívit mn…

Adresa a kontaktní informace

Městys Chotětov leží ve Středočeském kraji, v okrese Mladá Boleslav, přibližně uprostřed mezi Mladou a Starou Boleslaví. Jedná se o jednu z nejstarších obcí v celém kraji. K Chotětovu náleží i vsi Chotětov a Hřivno. Status městyse byl obci navrácen v roce 2007. Každoročně sem přijíždí velké množství návštěvníků, kteří se kromě prohlídky Chotětova vydávají i do blízkého okolí, kde lze navštívit mnoho zajímavých míst (např.: hrad Dražice, muzeum hraček v Benátkách nad Jizerou či rozhledna Hradišť). V současné době žije v Chotětově přibližně 740 obyvatel na území o katastrální výměře 13,14 km².

Historie

Z archeologických nálezů vyplývá, že území dnešního městečka bylo osídleno již v době před třemi tisíci lety. Stalo se tak především z důvodu úrodné půdy a studánky sv. Prokopa, která poskytovala tehdejším lidem pitnou vodu. V písemných pramenech se Chotětov poprvé objevuje v roce 1057, kdy jej zmiňuje zakládací listina litoměřické kapituly. Na jejím základě se obec stala majetkem kapituly. Brzy však přešla do majetku královské koruny a její obyvatelé tak získali větší svobodu. K roku 1352 je poprvé připomínán farní kostel sv. Prokopa, který byl během husitských válek kališnický. K jeho novému obnovení došlo na konci 17. století.

Chotětov patřil od roku 1587 k brandýskému císařskému panství. Tento stav trval až do roku 1848, kdy odpadly robotní povinnosti. Po dokončení železniční tratě vedoucí z Prahy do Bakova bylo i v Chotětově otevřeno nádraží. Pošta zde byla zřízena v roce 1867. Železniční síť se rozšířila v roce 1897 provozem lokálky do Skalska i odbočkami do cukrovarů s rozvojem zemědělství a základy cukrovarnického průmyslu v okolí. K úplné elektrifikaci obce došlo v roce 1911. Zdejší cihlářská výroba zanikla v průběhu druhé světové války a zdejší tovární komín byl odstřelen v roce 1970.

Co je k vidění

Z historicky cenných staveb zaujme objekt místní školy, pocházející z konce 19. století. Na náměstí stojí sochy sv. Trojice, sv. Jana Nepomuckého a na mohutném podstavci i socha mistra Jana Husa. Na rozcestí Bezno-Mladá Boleslav pak stojí kaple s kovaným křížem, pocházející z druhé poloviny 17. století. Ze zajímavých míst v okolí upozorňujeme dále na kostel sv. Petra a Pavla v Bezně, historický zámek v Benátkách nad Jizerou či Niměřický vrch.

Zajímavost

Zdejší mateřská školka je vyhlášená mnoha desítkami kreativních akcí, které pořádá pro své děti. Jde o známý maškarní rej, plavecký výcvik, keramickou dílnu či drakiádu.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 10. leden

Dnes má svátek Břetislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete