Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Chotěšice

Chotěšice

Obec Chotěšice leží ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, přibližně 23 kilometrů severovýchodním směrem od lázeňského města Poděbrady. Dělí se na pět částí – Břístev, Chotěšice, Malá Strana, Nouzov, Nová Ves. Poloha obce spadá do rovinaté oblasti Polabské nížiny. V okolí Chotěšovice najdeme desítky hektarů lesů a soustavu několika rybníků, které jsou však využívány pro intenzivní cho…

Adresa a kontaktní informace

Obec Chotěšice leží ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, přibližně 23 kilometrů severovýchodním směrem od lázeňského města Poděbrady. Dělí se na pět částí – Břístev, Chotěšice, Malá Strana, Nouzov, Nová Ves. Poloha obce spadá do rovinaté oblasti Polabské nížiny. V okolí Chotěšovice najdeme desítky hektarů lesů a soustavu několika rybníků, které jsou však využívány pro intenzivní chov ryb a vodní drůbeže. Nachází se zde pěkný kostel Rozeslání svatých Apoštolů, který byl renesančně přestavěn na konci 16. století. V Chotěšovicích žije přibližně 320 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 22,51 km².

Historie


V písemných pramenech se s první zmínkou o Chotěšovicích setkáváme v roce 1199, kdy král Přemysl Otakar I. potvrdil bratřím Božehrobcům držbu poloviny vesnice, kterou jim daroval Hugo de Telčic. Bratři Božehrobci pronajali roku 1375 ves Albrechtovi z Valdštejna, který ji vlastnil až do počátku 15. století. V držení Chotěšovic jej vystřídal Zdeněk z Chotěšovic a po dvou letech pak Aldík z Radostova. V průběhu 16. století byly Chotěšovice rytířským statkem a zdejší tvrz stávala na kopci za dvorem velkostatku. V roce 1527 prodal Ladislav Ostrovec z Kralovic Chotěšovice, dědictví po otci Václavu Haugvicovi z Biskupic, který držel také Kopidlno a Tábornici. Na počátku 17. století pak drželi Chotěšovice členové významného rodu Valdštejnů. Po porážce stavovského povstání byl zdejší majetek spravován královskou komorou. V roce 1621 byly zastaveny Janu Eusebiu Khanovi, svobodnému pánu z Belazy. O rok později byly prodány Marii Magdaleně Trčkové, která je brzy vyměnila spolu s Kopidlnem za Žíželice, Sádovou a Rozběřice s Albrechtem z Valdštejna. Od této doby se protnuly na několik desetiletí osudy Chotěšovic a Dymokurska. Z novodobých dějin upozorňujeme na roku 1854, kdy zde byla vybudována škola a na rok 1882, kdy byl v Chotěšovicích založen hasičský sbor.

Co je k vidění

Již jsme upozorňovali na kostel Rozeslání Svatých Apoštolů, který je obklopen historickým hřbitovem. Okolní krajina je jako stvořená pro nenáročné procházky a proto návštěvu této obce vřele doporučujeme. Můžete se zúčastnit i některé z vyhlášených kulturních akcí, např.: Posvícenské zábavy či Pouťový den.

Zajímavost


Každoročně v září se v Chotěšovicích konají podzimní rybářské závody, při kterých je připraven doprovodný program pro celou rodinu.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete