Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Chotěboř

Chotěboř

Město Chotěboř leží v kraji Vysočina, v okrese Havlíčkův Brod. Nachází se v západní oblasti Českomoravské vrchoviny, na úpatí Železných hor a vyznačuje se čistým životním prostředím. Město i okolí je často vyhledáváno vyznavači pěší turistiky i cykloturistiky. Lákadlem blízkého okolí je údolí řeky Doubravy mezi Chotěboří a Bílkem s kaňonovitým údolím. V Chotěboři žije necelých 10 000 obyvatel na …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Chotěboř leží v kraji Vysočina, v okrese Havlíčkův Brod. Nachází se v západní oblasti Českomoravské vrchoviny, na úpatí Železných hor a vyznačuje se čistým životním prostředím. Město i okolí je často vyhledáváno vyznavači pěší turistiky i cykloturistiky. Lákadlem blízkého okolí je údolí řeky Doubravy mezi Chotěboří a Bílkem s kaňonovitým údolím. V Chotěboři žije necelých 10 000 obyvatel na katastrální výměře 54,05 km².

Historie

Již od 12. století stála v místech dnešního města osada s kostelíkem. Vedla tudy odbočka z Libické stezky směrem na Smilův Brod. Název obce byl zřejmě odvozen od Chotěborova dvorce. Oním Chotěborem byl zřejmě Chotěbor ze Vchynic. První písemné záznamy o obci pocházejí z roku 1265, kdy zde probíhala intenzivní těžba stříbra. V té době již Chotěboř vlastnil Smil z Lichtenburka, který se zasloužil i o povýšení obce na město.

Status královského města získala Chotěboř v roce 1231, kdy jej přidělil Jan Lucemburský. Císař a král Karel IV. Se zasloužil o výstavbu opevnění města. Zároveň se z Chotěboře stalo věnné město českých královen. Během husitských válek byl ve městě zajat hejtman Petr Hromádka z Jistebnice a společně s několika vojáky upálen ve zdejší stodole. Křižácká vojska pak vpadla do města a celou Chotěboř vypálila. Na obnově se podíleli především noví majitelé – Trčkové z Lípy. Po porážce stavovského povstání však Trčkové upadli v nemilost a jejich majetek byl zkonfiskován. Ferdinand II. Věnoval město Jaroslavu Sezimovi Rašínovi z Rýzmberka, který byl zároveň povýšen do šlechtického stavu.

Na počátku 18. století dal na místě původní středověké tvrze vystavět zámek v barokním stylu. Jedněmi z mnoha majitelů zámeckého objektu byli Dobrzenští z Dobrzenic. Ti vlastnili zámek od roku 1897 v před několika lety jim byl v rámci restitučního řízení vrácen. Na konci 19. století zaznamenala Chotěboř opětovný hospodářský růst. Fungovaly zde tkalcovny, továrny na výrobu koberců, barvírna, lihovar či továrna na výrobu varhan a kolovrátků.

Co je k vidění

Návštěvníci Chotěboře se po právu těší na zdejší zámek, který je přestavěn v novorenesanční stylu a obklopuje jej anglický park se vzácnými dřevinami. Na konci 19. století byl v novogotickém slohu přestavěn původně románský kostel sv. Jakuba Většího. Renesanční budova radnice na náměstí pochází z roku 1600. V druhé polovině 19. století proběhla její rekonstrukce v klasicistním slohu.

Zajímavost

Nejkrásnějším výletem do okolí města je návštěva přírodní rezervace Údolí Doubravy, která se rozkládá východním směrem od města.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete