Chodov
Chodov
Město Chodov je druhým největším městem Sokolovského okresu, ležící v Karlovarské kraji. Historicky má dlouhou průmyslovou tradici se zaměřením na výrobu porcelánu. Okolní krajina má rovinatý charakter a je ohraničena ze severu a západu Krušnými horami. Na jihovýchodě od obce se rozkládá Chráněná krajinná oblast Slavkovský les. Poloha města každoročně přiláká velké množství vyznavačů turistiky i …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Karlovarský kraj
- Okres
- Sokolov
- Obec
- Chodov
Město Chodov je druhým největším městem Sokolovského okresu, ležící v Karlovarské kraji. Historicky má dlouhou průmyslovou tradici se zaměřením na výrobu porcelánu. Okolní krajina má rovinatý charakter a je ohraničena ze severu a západu Krušnými horami. Na jihovýchodě od obce se rozkládá Chráněná krajinná oblast Slavkovský les. Poloha města každoročně přiláká velké množství vyznavačů turistiky i rekrace. Ve městě se každoročně odehrává řada tradičních akcí (např.: Chodovská tretra, Vánoční laťka, Chodovský bike). Chodov představuje významnou dopravní křižovatku. V současné době žije v Chodově více než 14 300 obyvatel na území o katastrální rozloze 14,25 km².
Historie
Chodov vznikl zřejmě ve 12. století a patřil do pozemkového majetku kláštera ve Waldsassenu. Klášter se výrazně podílel na organizaci německé kolonizace, která probíhala zvláště v průběhu 12. a 13. století. V první polovině 14. století přešel Chodov do držení šlechtických pánů. Došlo k rozdělení obce na Horní a Dolní Chodov.
Většina nejvýznamnějších staveb ve městě vznikla v 17. století, kdy panství drželi zástupci rodu Plankenheimů. Během období industrializace se charakter Chodova výrazně proměnil. Začala být využívána bohatá nerostná ložiska uhlí a keramických hlín v okolí obce. V souvislosti s tím byla v roce 1810 zahájena výroba porcelánu, která pokračuje dodnes. Chodov se postupně proměnil v průmyslové město. Spojení Dolní a Horní části proběhlo v roce 1869, kdy byl Chodov prohlášen za městys. K povýšení na město došlo 30. září 1894. František Josef I. městu vzápětí udělil symbol a městský znak. Odsun německého obyvatelstva po druhé světové válce výrazně proměnil národnostní strukturu města. Noví obyvatelé přicházeli z českého vnitrozemí. V druhé polovině minulého století se neblaze do podoby města vepsala rozsáhlá panelová výstavba.
Co je k vidění
V první polovině 18. století byl vystavěn kostel sv. Vavřince, který představuje nejvýraznější památku ve městě. V interiéru najdeme cenný oltářní obraz Petra Brandla. V blízkosti kostela stojí boží muka, představující pozdně renesanční památku z roku 1672. Ve Staroměstské ulici se nachází barokní mariánský sloup. V městském parku stojí památník k uctění památky obětí válek.
Zajímavost
K rekreačním účelům lze využít vodní nádrže Bílou a Modrou vodu, nacházející se v blízkosti města. V letních měsících je hojně navštěvována i rekreační oblast s vodní nádrží Tatrovice.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2396 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz